پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۲
Share/Save/Bookmark
 

بارندگی به بنای تاریخی قلعه‌تل آسیب زد

صدای فردا - بخش‌هایی از بنای تاریخی شهر قلعه تل در بارندگی های شدید اخیر دچار آسیب شده و این امر موجب نگرانی دوستداران میراث فرهنگی شده است.
 
به گزارش صدای فردا قلعه تاریخی شهر قلعه تل که قدمت آن به دوره عیلامیان تا دوره قاجار می‌رسد، در بخش مرکزی شهرستان باغملک و در شهری به همین نام واقع شده است.
قلعه فعلی قلعه تل در دوره قاجاریه و به دست محمد‌تقی‌خان بختیاری، بر روی قلعه‌ای قدیمی مربوط به دوران عیلامی و پادشاهی شیلهاک اینشوشیناک بنا شد، این اثر در تاریخ 23 شهریور 1382 با شمارهٔ ثبت 9961 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
وضعیت این قلعه که یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهرستان باغملک و استان خوزستان محسوب می‌شود به علت بارندگی های اخیر مساعد نبوده و بارندگی‌های اخیر روند تخریب این شاهکار تاریخی را موجب شده است.
یکی از شهروندان قلعه‌تلی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این قلعه برای مردم منطقه بسیار حائز اهمیت است و به نماد این شهر و دیار تبدیل شده است.
علی کردی افزود: شهرداری قلعه تل با چانه زنی های فراوان توانسته است دامنه قلعه را سروسامان بدهد ولی هنوز میراث فرهنگی تکلیف مرمت این قلعه را روشن نکرده است، سال گذشته بود که بر اثر برخورد صاعقه بخش های از برج شرقی قلعه قلعه تل تخریب شد و هنوز مرمت آن انجام نشده است.
جهانگیر پیروزاده رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باغملک روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا از آسیب به این قلعه در اثر بارندگی‌های اخیر سخن گفت و بیان داشت: گزارش لازم در مورد آسیب وارده به این قلعه ناشی از بارندگی ها اخیر به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان اعلام شده و در خواست اعتبار برای مرمت اضطراری و نجات بخشی این بنا شده است و تامین اعتبار لازم در این رابطه از سوی اداره کل متبوع در حال انجام است.
به گزارش ایرنا قلعه تاریخی شهر قلعه تل یکی از آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور است، این قلعه تاریخی بر روی یک تپه باستانی عیلامی در دوره قاجاریه توسط محمد تقی خان چهارلنگ بختیاری بنا شده است، این قلعه مشرف برهمه دشت‌ قلعه تل بوده و به منظور امور نظامی ساخته شده است.
قلعه مذکور دارای چهار برج دیده‌بانی بوده و دو حیاط داشته است این قلعه در زمان خود نقشی استراتژیک در منطقه داشته است.

منبع: ایرنا 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 10213