جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۲
Share/Save/Bookmark
 

ورود قدرت دریایی ایران به عرصه ای جدید

صدای فردا - نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هفته ای که گذشت با شلیک موشک کروز از زیردریایی کشور عمق استراتژی جدیدی برای نیروهای مسلح ایجاد کرد.
 
به گزارش روز جمعه صدای فردا، نیروی دریایی ارتش در این هفته رزمایش ولایت 97 را از سوم اسفند به مدت 2 روز در محدوده آب های جنوبی کشور تا مدار 10 درجه شمالی اقیانوس هند اجرایی کرد.
از نکات قابل توجه این رزمایش حضور زیردریایی تمام ایرانی فاتح و ناوشکن سهند برای اولین بار در این رزمایش بود که با شلیک انواع موشک ها و اژدرها توان خود را در صحنه رزم واقعی نشان دادند. 
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این رزمایش برای نخستین بار طرح پرتاب موشک کروز از زیر آب را به نمایش گذاشت و یک موشک کروز را با استفاده از یک فروند زیر دریایی کلاس سبک غدیر از زیر آب به سمت هدف از پیش تعیین شده شلیک کرد.
یگان های تکاوری و تفنگداران دریایی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با بکارگیری انواع تجهیزات و سلاح ها مانند قایق های تندرو، شناورهای هجومی و ناوچه های راکت انداز به اهداف از پیش تعیین شده یورش بردند و در مقابله با عملیات تهاجی دشمن موفق عمل کردند. 
انهدام واحدهای شناور دشمن توسط شناورهای تندروی آذرخش، شهاب و رعد مجهز به راکت انداز، عملیات مین ریزی، دفاع ساحلی توسط توپخانه ساحلی، اجرای تازش موتوری در سواحل و هلی برن تفنگداران بوسیله بالگردهای یگان هوادریا از جمله دیگر عملیات های این رزمایش بود. 
در همین رزمایش ناوشکن شهید دریابان نقدی و ناوچه موشک انداز تبرزین، با شلیک دو فروند موشک کروز قادر و قدیر، اهداف دریایی مورد نظر را منهدم کردند و سامانه موشکی ساحل به دریا نیز با پرتاب یک فروند موشک قادر، هدف خود را در دریا مورد اصابت قرار داد. 
اژدر الکتریکی توسط زیر دریایی طارق و اژدر غدیر توسط زیردریایی غدیر هم درجریان این رزمایش شلیک شد و یک فروند بالگرد SH نیز با پرتاب اژدر مارک 46، هدف خود را در دریا مورد اصابت قرار داد. 
یکی دیگر از موفقیت های این رزمایش هواپیماهای بدون سرنشین نیروی دریایی مجهز به انواع بمب اقدام به مقابله با یگان های دشمن فرضی کردند و یگان های پدافندی توانستند با سامانه های در اختیار خود از جمله موشک دوش پرتاب میثاق، یک فروند پهپاد متعلق به دشمن فرضی را که قصد نفوذ به آسمان کشورمان داشت، مورد اصابت قرار داده و سرنگون کنند.

**رونمایی از سامانه رانش واترجت ملی 
از دیگر رویدادهای حائز اهمیت در این هفته رونمایی از نخستین خط تولید سامانه رانش واترجت ملی توسط صنایع دریایی وزارت دفاع در دانشگاه صعنتی شریف بود.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در زمان رونمایی از این سامانه گفت: ایران را سال گذشته در زمینه این سامانه تحریم‌ کردند اما ما بلافاصله آن را به صورت بومی ساختیم. 
امیر سرتیپ «امیر حاتمی» عنوان کرد: اوایل سال دیزل 1300 اسب بخار را طراحی کردیم که برای بخش ریلی و دریاس قبال استفاده است و امروز نیز پیش رانش واتر جت را اماده کردیم که یکی از نیازهای ضرولی شناورهای کشور است.
به گفته وی این سامانه برای پیش رانش شناورهای مختلف در اندازه های نظامی، آتش نشان، امداد، تجاری و تفریحی بکارگیری‌ خواهد شد. 
رییس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع نیز در مراسم رونمایی از این سامانه با بیان اینکه 10 کشور در جهان توانایی تولید و طراحی سامانه رانش واتر جت را دارند، گفت: این سامانه با توجه به شرایط موجود در خلیج فارس و احتمال خوردگی در مقابل خوردگی ها بسیار مقام است. 
امیردریادار «امیر رستگاری» اظهار داشت: این سامانه با توجه به اینکه زائده ای را در کف شناور ایجاد نمی کند قابلیت حضور در آب های کم عمق را به وجود می آورد و می‌تواند در توقف و تغییر جهت سریع شناورها، موثر باشد.

**آمادگی وزارت دفاع برای همکاری با خودروسازان
رییس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح همچنین اعلام کرد: سامانه های انتقال قدرت و گیربکس های اتوماتیک و دنده ای را به صورت بومی می سازیم و می توانیم در این زمینه با خودروسازان همکاری کنیم.
رستگاری ادامه داد: ما امروز سیستم های هشت دنده و هشت تبدیلی را برای صنایع مود نیاز خود ساخته ایم و می توانیم سیستم های دنده ای خودروها را به صورت دنده ای و اتوماتیک طراحی، تولید و بومی کنیم؛ این طراحی و تولید حداقل 30 درصد زیر نرخ جهانی خواهد بود.

**توربین 25 مگاواتی بزودی ساخته می شود
رییس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که یکی از خبرساز ترین چهره های نظامی در هفته گذشته بود، اعلام کرد: ساخت اولین توربین 25 مگاواتی در حوزه پیشرانه‌های دریایی دستور کار این نیرو است و بزودی به این فناوری دست می یابیم.
رستگاری اظهار داشت: سازمان صنایع دریایی از سال 1390 برنامه جامع خود را در راستای قطع وابستگی و دستیابی به فناوری‌ها و نیاز‌های حوزه پیشرانه دریایی آغاز کرد.
وی افزود: در این برنامه طراحی و تولید موتور‌های بنزینی، موتور‌های دیزلی، سامانه‌های انتقال قدرت، سامانه‌های رانش دریایی و پروانه سامانه‌های کنترل و مانیتورینگ را در دستور کار خود قرار دادیم.
رییس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع افزود: این سامانه به لحاظ فنی و قابلیت سرعت کاربرد وسیعی در شناور‌های نظامی دارد و در تکمیل زنجیره بومی‌سازی به ما کمک می‌کند.

**افتتاح مجهزترین سالن تیراندازی نیروهای مسلح 
نیروی زمینی ارتش در هفته گذشته سالن 12 خطه تیر اندازی کلت و ژ3 را به عنوان مجهزترین سالن تیراندازی نیروهای مسلح در مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه افتتاح کرد.
بر اساس اطلاعات ارائه شده در مراسم افتتاح این مرکز، سالن تیر اندازی نیروی زمینی ارتش تنها سالن مجهز به سامانه ترکیبی ثبت امتیاز الکترونیکی ضد گلوله است. 
این سالن علاوه بر مصارف نظامی می تواند به منظور برگزاری رقابت های ورزشی و برگزاری رقابت های مختلف مورد استفاده قرار گیرد‌. 
فرمانده مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه در مراسم افتتاح این سالن تیراندازی نیروی زمینی ارتش عنوان کرد: بنای این ساختمان انبار ضایعات مرکز آموزش تکاور بود که پس از بازسازی به یک‌مرکز تیر اندازی تبدیل شد.
سرهنگ محمدرسول بهدادفر مساحت این سالن را 522 متر عنوان کرد و گفت: این سالن یکی از سالن های 2 منظوره کلت جنگی و تتپانچه در کشور است که می شود برای مصارف دیگر نیز از آن استفاده کرد.

**رایزنی های دفاعی در عراق
دیدار جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با رئیس ستاد مشترک عراق در بغداد از دیگر رخ داد های مهم دفاعی در هفته گذشته بود.
سردار «قاسم تقی زاده»، جانشین وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در دیدار با سرلشکر «عثمان الغانمی» در رابطه با تقویت ثبات و امنیت در منطقه و آخرین تحولات در رابطه با همکاری میان دو کشور و آینده همکاری‌های دفاعی و همچنین اعلام آمادگی ایران برای همکاری با نیروهای مسلح عراق برای مبارزه با تروریسم در منطقه بحث و تبادل نظر شد. 
سردار تقی زاده همچنین در این سفر با «محمد جواد العبادی»، از مسئولان ارشد وزارت دفاع عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار که سردار «مصطفی مرادیان» وابسته نظامی ایران در بغداد نیز حضور داشت، دو طرف درخصوص راههای تعمیق روابط نیروی های مسلح بحث و تبادل نظر کردند. 
تحکیم ثبات و امنیت در منطقه، بررسی آخرین وضعیت همکاری های دو کشور، ترسیم افق و دورنمای همکاری های دفاعی و اعلام آمادگی جهت همکاری های مشترک با نیروهای مسلح عراق علیه تروریسم در منطقه از محورهای مطرح شده در این ملاقات بود. 
معاون وزیر دفاع ایران همچنین با سپهبد «محمد جواد العبادی» سرپرست وزارت دفاع عراق بطور جداگانه دیدار و گفتگو کرد.

**تکذیب یک ادعا
در پی ادعای جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و از اعضای شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، مبنی بر اینکه که اطلاعات سپاه شنود مکالمات یکی از مقامات عالی کشور با مامور MI6 را به وی نشان داده است، سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد.
سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف گفت: این ادعا کذب محض بوده و از آنجا که اظهاراتی از این نوع مسبوق به سابقه است، سازمان اطلاعات سپاه طی مکاتبه ای با کمیسیون امنیت ملی مجلس درخواست تذکر لازم به اعضای کمیسیون و دیگر نمایندگان مجلس در پرهیز از طرح این گونه ادعاها و اظهارات را داشته و تاکید کرده است که هرگونه نقل و قول از این سازمان منوط به اطلاعات و گزارش های رسمی است که به دستگاه های ذیربط منعکس می شود.

** شهدای مفقود سپاه در سوریه کشف و شناسایی شدند
تهران- ایرنا- روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای از کشف و شناسایی پیکرهای مطهر پنج تن از شهدای مفقود سپاه در سوریه خبر داد.

**شناسایی شهدای مفقود سپاه در سوریه
روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین چهارشنبه این هفته در اطلاعیه ای اعلام کرد: با تلاش های شبانه روزی و مستمر گروه تفحص نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیکرهای پاک و مطهر پنج تن از شهدای ایرانی که حین ماموریت مستشاری در سوریه به شهادت رسیده بودند، کشف و پس از انجام آزمایش های DNA هویت آنان شناسایی شد.
در اطلاعیه روابط عمومی کل سپاه اسامی شهدا به این شرح اعلام شده است: بسیجی شهید «سعید انصاری» از استان تهران، پاسدار شهید «حمید محمدرضایی» از استان قزوین، پاسدار شهید «محمد قنبریان« از استان سمنان، پاسدار شهید «سید جواد اسدی» از استان مازندران و بسیجی شهید «میثم نظری» از استان تهران.
روابط عمومی کل سپاه تصریح کرده است: پیکرهای مطهر این شهدای والامقام هفته آینده بر دوش مردم قدرشناس و انقلابی ایران اسلامی در استان های خود تشییع و خاکسپاری می شوند.

**ادامه واکنش به حادثه تروریستی جاده خاش
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در این هفته نیز نسبت به حادثه تروریستی جاده خاش زاهدان واکنش نشان داد و گفت: انتقام نیروهای مسلح کشور از عوامل تروریستی حادثه شهادت مرزبانان سپاه تنها به اقدامات اخیر سپاه در دستگیری عقبه تیم مختص نمی شود و همچنان ادامه خواهد داشت.
سردار سرتیپ پاسدار ابوالفضل شکارچی در گفت وگو با خبرنگار دفاعی ایرنا، گفت: نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از این حادثه در یک مرحله انتقام گرفتند و به عقبه تروریست ها ضربه وارد کردند. به زودی نتایج مراحل بعدی انتقام نیروهای مسلح از تروریست ها را اعلام خواهیم کرد.

منبع: ایرنا
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 10962