شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۴
Share/Save/Bookmark
 

تخریب منابع طبیعی مال‌آقا با حکم قضایی متوقف شد

صدای فردا - دادستان باغملک با بیان اینکه دستور توقف عملیات ساخت جاده در بالادست روستای مال‌آقا داده شده است گفت: هیچکس حق دست‌درازی به منابع طبیعی و ملی را ندارد.
 
رحمان بن سعید روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با صدای فردا اظهار داشت: طبق گزارش دریافتی از مردم و سازمان‌های مردم نهاد عده‌ای اقدام به تراشیدن کوه و ساخت جاده به بهانه ایجاد جاده عشایری در محدوده منابع طبیعی در حوالی روستای گردشگری مال‌آقا کردند که دستور توقف عملیات ساخت و ساز در این منطقه صادر شد.
دادستان باغملک با بیان اینکه هیچکس حق دست‌درازی به منابع طبیعی و ملی را ندارد اظهار داشت: تاکنون شکایتی از جانب اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باغملک دریافت نشده است اما با طرح شکایت توسط سازمان‌های مردم نهاد، پرونده ای در این رابطه تشکیل شده و روند قانونی خود را طی می‌کند.
سیاوش سواری رییس اداره منابع طبیعی باغملک نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: در حال تکمیل پرونده حقوقی علیه متولی اجرای این طرح هستیم و با برآورد خسارت، این‌ پرونده اوایل اردیبهشت تکمیل می شود.
وی با تکذیب شروع دوباره عملیات ساخت جاده مذکور گفت: به دلیل پر شدن جوی آبی که در این مسیر قرار گرفته مقرر شد برای راحتی تردد جوی مذکور پاکسازی شود که برخی گمان کردند این طرح دوباره شروع شده در صورتیکه چنین نیست.
سمیه علیدشت مدیر انجمن دوستداران محیط زیست قلعه تل در مورد میزان تخریب منابع طبیعی در عملیات اخیر بیان کرد: جاده مذکور دور از چشم مردم و فعالان محیط زیست به طول 50 متر در بکرترین نقطه ی طبیعت استان حفاری و بلافاصله با مطلع شدن دوستداران محیط زیست و دستور دادستان کار متوقف شد.
وی تاکید کرد:از مدیر کل منابع طبیعی خوزستان انتظار داریم با جدیت تمام عوامل این تخریب گسترده را شناسایی و به مراجع قضایی معرفی کند.
سیدجلال موسوی از اهالی روستای مال‌آقا در مورد علت ایجاد این راه گفت: یکی از کارکنان فرمانداری باغملک در حضور دادستان اظهار داشت' به درخواست اهالی برای بازگشایی جوی آب شالیزارهای روستا این جاده حفر می شود' در صورتی که همه ی اهالی از جوی آب قبلی رضایت داشتند و این گفته به هیچ عنوان صحت ندارد.
وی افزود: پس از ورود دادستان و دستور توقف کار ،پیمانکار ملزم شد تا جوی تخریب شده را بازگشایی کند اما متاسفانه به بهانه ی بازگشایی جوی حدود 10 متر دیگر در حوزه ی منابع طبیعی پیش رفت که با حضور به موقع اهالی و نشستن مقابل دستگاه مکانیکی روند اجرای این کار مجدد متوقف شد.
روستای گردشگری مال‌آقا از توابع شهر قلعه‌تل و در فاصله 15 کیلومتری از این شهر قرار دارد، مناظر و طبیعت کوه‌های اطراف این روستا، جز بکرترین نقاط استان خوزستان محسوب می‌شود.

منبع: ایرنا 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 11223