يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۹
Share/Save/Bookmark
 

۴۱هزار تن شکر در شرکت کشت و صنعت حکیم فارابی خوزستان تولید شد

صدای فردا - مدیرعامل شرکت کشت و صنعت حکیم فارابی خوزستان گفت :۴۱ هزار تن شکر سفید همزمان با پایان عملیات برداشت محصول نیشکر دراین شرکت تولید شد.
 
تورج بهادری روز یکشنبه در گفت و گو با صدای فردا افزود: این میزان تولید شکر در مقایسه با سال زراعی گذشته که حدود ۸۸ هزار تن بود بیش از ۵۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.
وی علت کاهش تولید شکر در این شرکت را خشکسالی و کمبود آب در تابستان گذشته و بروز ۲ سیل مهیب بهمن ۹۷ و فروردین ۹۸ بیان کرد و افزود: بروز سیلاب پنج هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال به این شرکت خسارت وارده کرده است که هنوز اعتباری برای جبران خسارات وارده پرداخت نشده است.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت حکیم فارابی خوزستان با اشاره به اینکه بروز سیل و خشکسالی تناژ نیشکر را از ۸۶ تن در هکتار به ۴۹ تن در هکتار کاهش داد افزود: مجموع تنش‌های ناشی از خشکسالی و ترسالی (سیلاب) سبب کاهش ۵۰ درصدی برداشت محصول در واحد سطح شد.
برآورد سازمان جهاد کشاورزی خوزستان نشان می‌دهد در جریان سیلاب اخیر ۸۵ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خوزستان وارد شد که ۳۵ هزار میلیارد ریال آب مربوط به خسارات بخش نیشکری استان است.
** ۲ تا سه سال زمان برای بازگشت به شرایط عادی
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر حکیم فارابی خوزستان گفت: برای جبران خسارات وارده به اراضی زیرکشت و بازسازی زیرساخت‌هایی که بر اثر سیلاب آسیب دیده‌اند ۲ تا سه سال زمان نیاز است تا شرایط به حال عادی بازگردد.
بهادری با اشاره به اینکه سیلاب فروردین ماه ۱۳۹۸ سبب به زیر رفتن کامل یک هزار و ۵۰ هکتار از مزارع نیشکر شد و به پنج هزار و ۸۰۰ هکتار نیز آسیب زد و به زهکش های سه هزار هکتار خسارت زد افزود: هم اکنون آب سیلاب از اراضی این شرکت خارج شده ولی اراضی که به زیر آب رفته‌اند باید نوسازی شود تا شرایط برای کشت مجدد نیشکر در این اراضی آماده شود.
وی با بیان اینکه کار استحصال شکر از نیشکر از اواسط اردیبهشت ماه شروع شد افزود: برای پاسخگویی به نیاز بازار، پنج هزار تن شکر زرد وارداتی با هماهنگی اداره کل غله و خدمات بازرگانی منطقه چهار کشور تصفیه و به بازار تزریق شد.
** اختلال در برداشت محصول نیشکر
به گفته مدیرعامل شرکت کشت و صنعت حکیم فارابی خوزستان، بارندگی‌های پیاپی در سال زراعی ۱۳۹۸-۱۳۹۷ و سیلاب سبب تأخیر چهار ماهه در برداشت نیشکر از اراضی نیشکر خوزستان شد.
بهادری با بیان اینکه به طور معمول برداشت نیشکر از مهرماه شروع و تا بهمن ماه به پایان می‌رسید افزود: شرایط خاص ناشی از بارندگی‌ها و مرطوب بودن مزارع، سبب تأخیر سه تا چهارماهه در برداشت محصول نیشکر در واحدهای هفتگانه نیشکر خوزستان شد.
** تنها تولیدکنتده شکر دارویی استاندارد بین المللی در خاورمیانه
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت حکیم فارابی گفت: ۱۲ هزار و ۵۰۰ شکر دارویی که مورد نیاز ۷۳ مؤسسه داروساز کشور می‌باشد در این شرکت تولید شد.
بهادری با اشاره به اینکه این شرکت تنها تولیدکننده شکر دارویی در خاورمیانه است افزود: برای تولید شکر دارویی مورد نیاز کشور در این شرکت مشکلی وجود ندارد ضمن آنکه برای صادرات آن در حال برنامه ریزی هستیم.
شرکت کشت وصنعت حکیم فارابی خوزستان واحد ششم از کشت و صنعت‌های تأسیس شده توسط شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی می‌باشد که با موضوع عملیات کشاورزی، صنعتی، تولیدی و تجاری به منظور تولید، خرید و فروش نیشکر و شکر و کلیه فرآورده‌های وابسته به آن تأسیس شد.
محل احداث مجتمع صنعتی شرکت در ضلع شرقی جاده اهواز - آبادان، کیلومتر ۳۵ واقع می‌باشد. مساحت کلی اراضی ۱۵ هزار هکتار و سطح قابل کشت آن ۱۲ هزار هکتار و بقیه اراضی آیش می‌باشد.
ظرفیت اسمی تولید شکر در این شرکت ۱۰۰ هزار تن و ظرفیت تصفیه شکر خام ۱۷۵ هزار تن در سال می‌باشد.
در سال زراعی گذشته در مجموع حدود ۶۳۵ هزار شکر در واحدهای هفتگانه نیشکر و صنایع جانبی تولید شد ولی پیش بینی شده امسال کل تولید شکر در این واحدها ۵۰ درصد کاهش یابد.

منبع: ایرنا
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 12098