چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۶
Share/Save/Bookmark
 

درهای بطری، ویلچر می شوند

صدای فردا – پویش درهای بطری که به منظور حمایت از معلولان ایجاد شده است علاوه‌ بر اینکه به خرید ویلچر برای معلولان جسمی منجر می شود بلکه به حفظ محیط زیست نیز کمک شایانی خواهد کرد.
 
به گزارش صدای فردا «کمپین در بطری» که بیش از ۲ سال است نقل محفل‌ها شده، از گروه‌های کوچک خانوادگی تشکیل شد و اکنون طرفداران زیادی پیدا کرده است. اعضای این کمپین مردمی با جمع آوری و فروش درهای بطری پلاستیکی برای معلولان نیازمند، ویلچر (صندلی چرخدار) خریداری می‌کنند.
هدف از برگزاری کمپین در بطری فرهنگ سازی در زمینه تفکیک زباله از مبدا و ایجاد حس نوع دوستی است که در سراسر کشور تبدیل به یک حرکت مهرورزی شده است؛ هدفی که باعث می‌شود از این راه ضایعات در بطری برخی از لوازم و وسایل توانبخشی را برای معلولان جسمی تهیه کرد.
جمع آوری ۱۲۰ هزار در بطری پلاستیکی برای کمک به مؤسسات خیریه
یک فعال اجتماعی و محیط زیست، با اشاره به جمع آوری ۱۲۰ هزار در بطری پلاستیکی برای کمک به مؤسسات خیریه گفت: هدف از اجرای این طرح فرهنگی، همراهی مؤسسات خیریه و کمک به خرید وسایل توانبخشی برای معلولین جسمی است.
رسول روشنگر زاده یک شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از خرید ۲ دستگاه ویلچر برای کمک به معلولان توانبخشی گفت و اظهار داشت: با جمع آوری ۱۲۰ هزار در بطری و تفکیکی زباله‌های تر و خشک یک فعالیت فرهنگی و محیط زیستی انجام شد تا با این کار بتوانیم برای رفع بخشی از مشکلات معلولان در جهت تهیه وسایل توانبخشی به خانواده‌های مستحق کمک کرده باشیم.
روشنگر زاده ادامه داد: این حرکت را تنها به جمع آوری در بطری محدود نکرده‌ایم و با تلاش سایر نیروهای باشگاه ورزشی نفت عملیات تفکیک زباله‌های خشک و تر را آغاز کرده‌ایم و سود حاصل از این تفکیک زباله را برای کمک به معلولان در نظر گرفته‌ایم.
این فعال محیط زیستی خاطر نشان کرد: این حرکت فرهنگی در سالن غذاخوری شرکت عملیات غیره صنعتی مجموعه فرهنگی ورزشی نفت آغاز شد و امیدواریم الگویی برای سایر باشگاه‌ها و شرکت‌های استان برای همراهی و مشارکت آگاهانه جهت رفع برخی مشکلات این قشر شود.
وی افزود: در این باشگاه علاوه بر تفکیک در بطری و زباله‌های تر و خشک اقدام به نصب ده‌ها پیام فرهنگی برای همراه کردن مشتریان باشگاه انجام شده است که خوشبختانه تأثیر خوبی داشته و روند جمع آوری در بطری و تفکیک زباله را برای تهیه وسایل توانبخشی بسیار کوتاه کرده است بطوری که در برخی روزهای هفته شاهد همراه داشتن گونی‌ها پر از در بطری توسط همیاران کمپین و محیط زیست هستیم.
روشنگر زاده بیان کرد: همدلی و همراهی همگانی مردم و مسئولین باشگاه‌های ورزشی الگویی بسیار خوب برای گسترش فرهنگ حفاظت از محیط زیست و انجام کارهای خیرخواهانه است.
وقتی که درهای بطری ویلچر می‌شوند
حسن ناصر فعال محیط زیستی دیگر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بسیاری از وسایلی که به نظر می‌رسد ارزشی ندارند می‌تواند کمک بزرگی برای یک فعالیت اجتماعی باشد؛ یکی از آنها درهای پلاستیکی نوشابه (بطری پت) است، که می‌توان با جمع آوری و بازیافت آنها ویلچری برای افراد کم توان و نیازمند خریداری کرد.
ناصر ادامه داد: با ترویج این فرهنگ در مجموعه‌های فرهنگی و ورزشی، مدارس، شرکت‌های دولتی و خصوصی، مجتمع‌های مسکونی و سوپرمارکت‌ها به این طرح خیرخواهانه پیوست و میزان درهای جمع‌آروی شده را برای کمک به خرید وسایل توانبخشی برای معلولان جسمی افزایش داد.
هر ویلچر ۳۰۰ کیلو در بطری پلاستیکی
علی سواری با اشاره به قیمت هر ویلچر حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال ادامه داد: برای تهیه هر ویلچر ۳۰۰ کیلو گرم درب بطری نیاز است که با توجه به بالا رفتن نرخ ارز و نوسان قیمت دلار در بازار فروش مواد خام در بطری متغیر است و همچنین بر این اساس قیمت ویلچر در بازار تغییر می‌کند.
سواری افزود: کمپین در بطری به نفع معلولان در اهواز ۵۰۰ نفر عضو ثابت و حدود سه هزار نفر عضو افتخاری دارد.
وی خاطر نشان کرد: جمع آوری درهای بطری در واقع بهانه‌ای است برای اینکه توجه مردم را به تفکیک زباله و اهمیت آن جلب کنیم و نشان دهیم می‌توان از این راه کارهای خیر انجام داد.
در خوزستان کمپین در بطری از اوایل سال ۹۵ ابتدا در دزفول راه اندازی شد و بعد از آن در تیر ماه ۹۵ تعدادی از شهروندان فعالیت خود را در اهواز و سپس دیگر شهرهای استان آغاز کردند.

منبع: ایرنا
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 12141