پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۱
Share/Save/Bookmark
 

استاندار خوزستان: بهبود کیفیت آب مساله اصلی مردم خوزستان است

صدای فردا – استاندار خوزستان با تاکید براینکه وضعیت آب در شهر اهواز باید بهبود یابد و اقدامات جدی تری صورت گیرد گفت: بهبود کیفیت آب، مساله اصلی مردم خوزستان است که این وضعیت بهتر شده اما باید به پایداری برسد.
 
به گزارش صدای فردا غلامرضا شریعتی روز چهارشنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی خوزستان در سرسرای اداری استانداری بیان کرد: احتمال بروز بیماری های مختلف و کمبود آب و بالارفتن مصرف، اهمیت کیفیت آب را ۲چندان کرده است.
وی افزود: امسال وضعیت آب در شهر اهواز خوب نیست و کاهش فشار آب و نداشتن آب مناطقی از اهواز در ساعت های از شبانه روز مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده و نسبت به مدت مشابه پارسال شرایط مناسبی نداریم؛ البته دمای هوا نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته ولی باید آمادگی داشته باشیم و امکانات را بسیج کنیم تا مشکلی ایجاد نشود.
شریعتی بیان کرد: وقتی فشار آب در لوله‌ها منفی شود ممکن است فاضلاب داخل لوله‌ها برود و مشکلات جدی ایجاد کند بنابراین وضعیت آب هنوز به حد مطلوب نرسیده و باید تلاش بیشتری صورت گیرد.
** انشعابات غیر مجاز آب در اهواز
استاندار خوزستان با اشاره به وجود انشعابات غیر مجاز آب در اهواز گفت: انشعابات زیاد غیرمجاز، قدرت مدیریت و برنامه ریزی را کاهش می‌دهد به همین دلیل در شورای تامین مصوب شد انشعابات با هزینه کم داده شود و کنتور تامین شود تا مردم به آب بهداشتی وصل شوند.
وی ادامه داد: زمانی که کنتور وجود داشته باشد می‌توانیم مصرف را پیش بینی و مدیریت، و هوشمندانه نظارت داشته باشیم؛ عمده انشعاب‌های غیر مجاز در اهواز است و در عین حال بار مسئولیت را از دوش ما خالی نمی‌کند و اداره آبفا اهواز باید آب بهداشتی و سالم تامین کند.
شریعتی گفت: مسایل فرعی نباید مانعی باشد تا مسئولان مربوطه از زیر بار تامین آب شانه خالی کنند، به ویژه در شرق اهواز وضعیت تامین آب از غرب نامناسب‌تر است که البته این وضعیت پارسال تا حدودی بهبود یافت.
استاندار خوزستان ادامه داد: در این راستا ۲ مخزن ۲۵ هزار متر مکعبی در محدوده منطقه منبع آب و کوی رمضان اهواز که بیش از ۱۵ سال از مدار خارج بود وارد مدار شد و یک فیلتراسیون پنج هزار متر مکعبی برای آن تعبیه شد.
وی اضافه کرد: از ۲۰ روز پیش فعالیت در این منطقه دوباره آغاز شد و قرار شده تا ۱۵ تیر، فیلتراسیون به مدار آید و قدرت آن از پنج هزار متر مکعب به ۲۰ هزار مترمکعب رسد که ۹۰ درصد مشکلات شرق اهواز حل می‌شود.
** شهرداران با عملکرد پایین در آهک پاشی جوی‌ها عزل می‌شوند
شریعتی ادامه داد: آبفای اهواز باید مسئولیت پذیرتر عمل کند و رضایت مردم را بیشتر جلب کند و در زمینه اصلاح امور و تعهدات بیشتر تلاش کند.
استاندار خوزستان بیان کرد: شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، اداره کل امور شهری، اداره کل امور روستایی و اداره کل امور اجتماعی باید آهک پاشی جوی‌ها را به صورت جدی پیگیری کنند و بدون اغماض با مقصران برخورد می‌شود.
وی گفت: هر شهرداری که عملکرد پایینی در لایروبی و آهک پاشی جوی‌ها داشته باشد عزل می‌شود و همچنین شهرداری کارون و شورای اسلامی شهر آن نیز باید در خدمت به مردم جدی تر عمل کند.
** کاهش امید به زندگی از تبعات کم توجهی به فشار خون است
شریعتی بیان کرد: بیماری فشار خون بالا یک اختلال جسمی است که سکته‌های قلبی و مغزی، ناتوانی‌های جسمی و تبعات اجتماعی زیادی را به دنبال دارد.
استاندار خوزستان بیان کرد: نگهداری از این افراد هزینه‌های زیادی دارد و می‌تواند در دراز مدت هزینه‌های خانواده را بالا ببرد و فقر را برای خانواده موجب شود.
وی ادامه داد: کم توجهی به فشار خون و تبعات آن امید به زندگی، متوسط عمر و شاخص‌های توسعه را کاهش می‌دهد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز بر روی این مساله تمرکز دارد.
وی افزود: همه ارگان‌ها وظیفه دارند که نهایت همکاری را با حوزه سلامت داشته باشند و به این کمپین بپیوندند تا میزان بیشتری از افراد را شناسایی و زیر چتر رصد خود قرار دهند و آگاهی بخشیدن به مردم در این خصوص مساله مهمی است.
استاندار خوزستان ادامه داد: در نشست آینده، بررسی مصوبات نشست‌های اخیر و هرس درخت کونوکارپوس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

منبع: ایرنا
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 12164