دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۳
Share/Save/Bookmark
 
عضو گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه جندی شاپور اهواز؛

صدای فردا- فاضلاب بیمارستانهایی که به کارون میرزد تصفیه خانه دارند، اپراتور ندارند!

تکدستان گفت: اگرچه بسیاری از بیمارستانهای اهواز مجهز به سیستم تصفیه خانه اند، اما با نبود اپراتور و مدیریت صحیح مواجه اند و از طرفی تجهیزات لازم هم در این خصوص جایگزین نمی شود.
 
به گزارش صدای فردا- دکتر افشین تکدستان، عضو هیئت علمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در گفتگو با خبرنگار صدای فردا درباره تخلیه فاضلاب بیمارستانها به طور مستقیم در رودخانه کارون، اظهار کرد: فاضلاب بیمارستانی خطرناک ترین نوع فاضلاب شهری می باشد که بی شک  خطرات جبران ناپذیری را به دنبال دارد.
وی افزود:اصلی ترین معضل ناشی از پساب بیمارستانها وجود انواع مختلف میکرواورگانیسم های بیماری زاست که در اثر تخلیه بدون طی کردن مراحل تصفیه موجب انتشار انواع بیماریها می شود.
 تکدستان به میزان فاضلابی که از بیمارستانها تولید می شود اشاره کرد و افزود: به طور کلی بین 200 تا 500 لیتر فاضلاب به ازای هر تخت بیمارستان  تولید می شود که باید به طور جداگانه تصفیه و به لحاظ بهداشتی دفع شود.
عضو گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه جندی شاپور اهواز بیان کرد: بسیاری از بیمارستانها اعم از دولتی و خصوصی، مجهز به سیستم تصفیه خانه بوده اما فاقد اپراتور هستند و به طور مطلوب مدیریت نمی شوند. همچنین تجهیزات لازم هم در این خصوص جایگزین نشده است.
وی با تاکید بر طی کردن کلیه مراحل تصفیه فاضلاب بیمارستانها، خاطرنشان کرد: علاوه بر تصفیه اولیه باید به تصفیه ثانویه توجه داشت و مطابق با استانداردهای وزارت بهداشت و محیط زیست رعایت اصول را در نظر داشت.
تکدستان با بیان پیشنهاداتی در خصوص کنترل و ممانعت از ورود فاضلاب سمی ناشی از بیمارستانها به آبهای پذیرنده، تاکید کرد: باید کلیه تصفیه خانه های بیمارستانها به وسیله کارشناسان ماهر بازرسی شوند، کیفیت پساب به صورت پیوسته پایش شود و کارشناسان بیمارستان از جمله کارشناس بهداشت محیط دوره های لازم را جهت بهره وری از تصفیه خانه را طی کنند.
عضو گروه مهندسی بهداشت محیط دانشگاه جندی شاپور اهواز ادامه داد: گندزدایی و افزودن کلر به میزان لازم و پایش روزانه پارامتر های کیفی پساب از دیگر اقدامات مهم برای کنترل این معضل است.
 وی یادآور شد:مواد شیمیایی موجود در فاضلاب بیمارستان متعلق به گروه های مختلف آلاینده ها مانند آنتی بیوتیک ها، مواد کنتراست اشعه ایکس، ضد عفونی کننده ها و داروها هستند که باید به طور روزانه اندازه گیری و پایش شوند اما متاسفانه در کشور این معضل پایدار بوده و به طور دقیق به آن پرداخته نمی شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 13544