چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۱
Share/Save/Bookmark
 
جهانمیر پیش بین در گفتگو با صدای فردا؛

لزوم فعالیت همه روزه احزاب علاوه بر زمان انتخابات/ نظام پرداخت حقوق در کشور به شدت تبعیض آمیز است/ نمایندگان فقط به فکر جیب خود نباشند

پیش بین گفت: بحران اقتصادی کشور ناشی از عدم توجه و بکار گیری نیروهای جوان و کاردان است، بجای نظارگر بودن بر کوچ نیروهای نخبه و فعال از داخل کشور در جذب نیروهای جوان و بکارگیری آنان در کشور، تلاش کنیم تا کمتر بار تحریم ها را بر دوش بکشیم.
 
جهانمیر پیش بین، عضو سابق هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در گفتگو با خبرنگار صدای فردا درباره وضعیت فعلی کشور و بحرانهای پیش رو، اظهار کرد: متاسفانه باید گفت حاکمیت در تدوین استراتژی منافع ملی کشور ضعف اساسی دارد. یعنی بررسی مسائل کشور تنها بر عهده یک قوه نیست بلکه هر سه قوه و حتی فراتر از آن نیز در بررسی مسائل کشور نقش دارند.
وی با اشاره به محدودیت دامنه انتخابات از سوی قوه مقننه، افزود: مشکل اساسی قوه مقننه محدود کردن افراد برای رای آوردن است. بعضا دلایل رد صلاحیت آنها اعلام نمی شود و به نظر می رسد اغلب رد صلاحیت ها جنبه سیاسی دارد.
عضو سابق هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز یکی از دلایل عدم فعالیت احزاب را نداشتن اختیار کافی دانست و گفت: آن دسته از تشکل هایی که اجازه کافی برای فعالیت دارند، بهتر است به طور مطلوب ورود و فقط هنگام انتخابات ظهور نکنند.
وی در ادامه تاکیدکرد: باید فعالیت احزاب به بهترین نحو شکل بگیرد، به سازمانهای مردم نهاد در این باره بها داده شود و به منظور رفع نواقص گامهای بلند و درست برداریم.
پیش بین درباره تحقق اشعار در زمان انتخابات ریاست جمهوری، گفت: احقاق برخی شعارها به تنهایی میسر نیست و توانایی و تجربه افراد بعنوان مسئولان اجرایی در سطح دولت نیازمند هنر به میزان کافیست.
این کارشناس مسائل اقتصادی همچنین با انتقاد از نظام پرداخت حقوق دولت، تصریح کرد: نظام پرداخت حقوق به شدت تبعیض آمیز است، اگر نماینده مجلسی تمایل به اصلاح وضعیت دارد باید نظارت کافی داشته باشد نه اینکه فقط برای خود تقاضای دریافتی بیشتر کند.
وی با تاکید بر اینکه باید در دولت حاکمیت هر سه قوه را دیده گرفت،بیان کرد: باید در نظر گرفت که بخشی از سرمایه ملی کشور خارج از حاکمیت هر سه قوه است و نباید با گذشت چهل سال از انقلاب تنها اسیر یک وزارتخانه خارجی که تولید عملی آنها تنها به حرف است باشیم.
پیش بین یادآور شد: اگرچه به نوعی از تکنولوژی روز جهان عقبیم اما بهتر است بجای نظاره بودن بر کوچ نیروهای نخبه و فعال از داخل کشور به ورود نخبگان و فعالان از خارج به داخل کشور اهتمام بورزیم تا کمتر بار تحریم ها را بر دوش بکشیم.
این کارشناس مسائل اجتماعی و سیاسی در پایان یادآور شد: برای بررسی نقاط ضعف و قوت مسائل کشور و رفع مواضع فقط با نگاه سیاسی برخورد نشود. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 13550