دوشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۵
Share/Save/Bookmark
 

شهرداران و سایر وزرای مملکت کجا هستند؟

صدای فردا - قطعا تبعات زیادی خواهد داشت که باید از هم اکنون برای آنها برنامه ریزی شود و نمی توان منتظر وقوع تبعات کرونا بود.
انتطار حداقلی از وزرا و شهرداران کشور این است که با تمام قوا در این روزهای کرونایی ، تمام تمرکز خود را بر این بحران بشری متمرکز کنند، امروز سه تصور نادرست در میان مسئولین وجود دارد

۱_ عمدتا گمان می کنند که بحران تا پایان خرداد فروکش می کند، در حالیکه ما هنوز در آغاز راه هستیم و معتقدم باید تا پایان سال را کرونایی فکر کنیم زیرا از سیاست های جهانی پیداست که تمام کشورها تا پایان ۲۰۲۰ را برای بحران کرونا در نظر گرفته اند، تعطیلی مسابقات جهانی و قاره ای و ... به طور واضح نشان می دهد که ما تا پایان بهمن حداقل باید خود رو درگیر کرونا بدانیم


۲_ وزارت بهداشت اکنون در بطن ماجراست اما واقعیت این است که فشار بر این وزارتخانه بسیار زیاد است و باید تمام وزارتخانه ها به کمک این وزارتخانه بیایند، وزارت صمت و گمرک و بانک مرکزی تا کنون در تامین قطعات و ‌.. چندان پای کار تولید کنندگان نیامدند، از سویی جا دارد که هم اکنون شهرداران و وزیر ارشاد و وزارت اقتصاد و دارایی و ‌.. با در نظر گرفتند پاداش هایی به کادر درمان پیشقدم شوند، از بن لباس مخصوص کرونا و شوینده تا وام هایی کم بهره تا تخفیف در استفاده از اماکن تفریحی و گردشگری و فرهنگی (بعد از کرونا) تا رایگان شدن استفاده از مترو و .. و معافیت کارکنان درمانی از مالیات و تخفیف بیمه مسئولیت و خلاصه هرچه در توان دارند را باید  پای کار وزارت بهداشت و کارکنان درمان بیاورند و تصور اینکه وزارت بهداشت و کادر درمان به تنهایی باید بر این بحران غلبه کنند اشتباه است، مسئولان بدانند که اکنون بیمارستان ها عرصه ی جنگ تمام عیار است و هیچ کشوری از رزمندگان خط مقدم مالیات نمی گیرد.


۳_ هنوز برای پیش بینی اینده در حوزه های بازنشستگی و نیازهای جدید درمانی برای کشور در پساکرونا از قبیل داروهایی که ممکن است برای بیماران بهبود یافته ولی دچار تبعات شده، هم از نظر جسمی و روحی و روانی، برنامه ریزی نشده، خاصه آنکه استفاده از آب و شوینده ها و کاهش توان نیروهای تولید و  ... قطعا تبعات زیادی خواهد داشت که باید از هم اکنون برای آنها برنامه ریزی شود و نمی توان منتظر وقوع تبعات کرونا بود.


با در نظر گرفتن موارد فوق از مسئولین محترم تقاضا دارم که کل سال را کرونایی فکر کنند و از کارشناسان اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و فرهنگی استدعا دارم، با بررسی عواقب این بحران بزرگ نظرات کارشناسی خود را در مورد عواقب کرونا و تمهیدات لازم برای سال جاری را ارائه دهند، کانال"نه به عوام فریبی " آمادگی نشر این نظرات را دارد.


مهدی اسفندیار 

کارشناس مجری رادیو سلامت و دبیر سرویس سلامت و رفاه اجتماعی روزنامه صدای ملت 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 15459