چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۰
Share/Save/Bookmark
 
مدیر کل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی خبر داد:

برخوردی جدی سازمان امور مالیاتی با شرکت‌های صوری

صدای فردا - به دلیل خلاهای قانونی، رویه‌های غلط موجود و سایر عوامل، ثبت اینگونه شرکت‌ها در سال‌های گذشته رشد قارچ‌گونه داشته است.
برخوردی جدی سازمان امور مالیاتی با شرکت‌های صوری
 
به گزارش روز چهارشنبه سازمان مالیاتی کشور، «حسین تاجمیر ریاحی» به افراد سودجویی که برای فرار مالیاتی مبادرت به ثبت شرکت صوری می‌کنند، هشدار داد و گفت: مطابق ماده ۲۷۴ قانون مالیات های مستقیم، ثبت و استفاده از شرکت صوری (کاغذی) در انجام معاملات غیرواقعی، جرم است.
وی اظهارداشت: طی سال‌های اخیر، اشخاصی فرصت طلب با ثبت شرکت صوری به نام افراد فاقد صلاحیت و اهلیت، اقدام به اعمال مجرمانه از قبیل فرار مالیاتی، پولشویی، قاچاق کالا و یا اخذ تسهیلات بانکی به صورت غیرمجاز کرده‌اند که با توجه به اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه ۱۳۹۴ و به استناد بند (۵) ماده ۲۷۴ این قانون، این اشخاص تحت تعقیب قضایی و اعمال مجازات کیفری قرار می‌گیرند.
 مدیر کل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی خاطرنشان کرد: بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که افراد سودجو، اشخاص بی‌بضاعت و فاقد صلاحیت و اهلیت را اجیر کرده و حتی بدون حضور آنان در مراجع ثبت شرکت‌ها و صرفا از طریق تنظیم وکالت نامه‌های با «حق توکیل بلاعزل»، اقدام به ثبت شرکت کرده و از اشخاص مذکور در سمت‌های مدیرعامل، رییس هیات مدیره یا نایب رییس استفاده می‌کنند بدون اینکه آن اشخاص خودشان اطلاعی از موضوع داشته باشند.
وی با بیان اینکه ثبت اینگونه شرکت‌ها، معمولا برای  عدم امکان شناسایی صاحبان واقعی درآمد و نهایتا فرار از پرداخت مالیات انجام می‌شود، گفت: به دلیل خلاهای قانونی، رویه‌های غلط موجود و سایر عوامل، ثبت اینگونه شرکت‌ها در سال‌های گذشته رشد قارچ‌گونه داشته است.
تاجیر ریاحی اضافه کرد: با ثبت این‌گونه شرکت‌ها و سوء استفاده از عدم اطلاع و آگاهی افراد فاقد شرایط و بی‌بضاعت مانند کارتن خواب‌ها، دست فروشان و غیره، معاملات کلانی به نام آنها انجام و فرار مالیاتی در سطح گسترده‌ای شکل می‌گیرد.
وی تاکید کرد: برای پیشگیری از ثبت شرکت‌های صوری، باید اقدامات لازم در هنگام ثبت شرکت از قبیل راستی آزمایی و بررسی اطلاعات موجود در بانک‌های اطلاعاتی به عمل آید تا به نام اشخاص فاقد شرایط، شرکت به ثبت نرسد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 16528