شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۵
Share/Save/Bookmark
 

لزوم کنترل بازارهای نابسامان اهواز با تعطیلی دو هفته‌ای

صدای فردا - چگونه بدون کنترل بازارچه‌ها، بیماری کنترل می‌شود؟ چنین چیزی محال است. از مردم می‌خواهیم مایحتاج خود را برای چندین روز خریداری و از تردد روزانه در بازارچه‌ها پرهیز کنند.
لزوم کنترل بازارهای نابسامان اهواز با تعطیلی دو هفته‌ای
 
دبیر شورای سلامت اهواز با اشاره به وضعیت نابسامان بازارچه‌های حاشیه شهر و اصناف دیگر بازارها گفت: ظرفیت برای کنترل بازارها و اصناف مختلف محدود است؛ اگر می‌خواستیم وارد مرحله‌ای شویم که کل اصناف تعطیل شوند، باید همان لاک داون دو هفته‌ای اعمال می‌شد که در حوزه اختیارات ما نیست.
دکتر مهران احمدی‌بلوطکی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: آمار مراجعه‌کنندگان به مراکز بهداشتی منتخب نمونه‌گیری بالا است که این وضعیت ماحصل ترددها در بازارها و خیابان‌ها است.
وی افزود: تا چند روز پیش می‌گفتیم گلستان و کیانپارس بزرگترین مراکز آلودگی در غرب اهواز هستند اما اکنون مراکز آلوده به حاشیه شهرها کشیده شده است.
دبیر شورای سلامت اهواز گفت: در یکی دو روز اخیر میزان مراجعه‌کنندگان از محله‌های کوی علوی و شیخ‌بهاء بسیار بالا بوده و بار مراجعه بسیار در حال افزایش است؛ هر چند توانسته‌ایم ورودی بیمارستان‌ها را کنترل کنیم اما ظرفیت‌ها تا جایی جواب می‌دهد.
احمدی‌بلوطکی افزود: در این شرایط، مردم در بازارچه‌های حاشیه شهر در حال فروختن سلامتی خود و خرید کرونا هستند.
رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز با اشاره به وضعیت نابسامان بازارچه‌های حاشیه شهر، تصریح کرد: زمانی که به بازارچه کیان رفتم به حال خودمان افسوس خوردم؛ در این بازارچه کسی از ماسک اسفاده نکرده بود. شاید از هر ۱۰۰ نفر تنها پنج نفر ماسک استفاده کرده بودند و ماسک‌های این افراد نیز فوق‌العاده آلوده بود؛ ماسک نزدن بهتر از استفاده از ماسکی است که یک هفته استفاده شده است. برخی نیز ماسک آلوده خود را در می‌آورند و زیر پای مردم می‌اندازند که در این موارد، نگرانی‌های جدی داریم.
وی افزود: چگونه بدون کنترل بازارچه‌ها، بیماری کنترل می‌شود؟ چنین چیزی محال است. از مردم می‌خواهیم مایحتاج خود را برای چندین روز خریداری و از تردد روزانه در بازارچه‌ها پرهیز کنند.
دبیر شورای سلامت اهواز با تاکید بر لزوم همکاری بیشتر اصناف در کنترل بیماری، تصریح کرد: اکنون بار اصلی کار بر دوش حوزه بهداشت افتاده است و در حال تلاش حداکثری هستیم تا با بیماریابی فعال، ورودی بیمارستان‌ها کنترل شود و این امر محقق نمی‌شود مگر با کنترل بازار و اصناف.
وی با اشاره به اینکه همه دستگاه‌های ذیربط برای اعمال محدودیت‌ها پای کار هستند، بیان کرد: با این وجود، ظرفیت برای کنترل بازارها و اصناف مختلف محدود است؛ اگر می‌خواستیم وارد مرحله‌ای شویم که کل اصناف تعطیل شوند، باید همان لاک داون دو هفته‌ای اعمال می‌شد که در حوزه اختیارات ما نیست.
احمدی‌بلوطکی گفت: در برخی مناطق، اصناف همکاری خوبی دارند اما در برخی مناطق، نه تنها پس از ساعت ۲۱ بلکه در طول روز همکاری خوبی ندارند. گشت‌ها و پلمب‌ها را چندین برابر کرده‌ایم اما چقدر باید اخطار بدهیم و پلمب کنیم؟ مردم باید بیشتر همکاری کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 17853