يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۴
Share/Save/Bookmark
 
در واکنش به ممنوعیت حضور نوازندگان زن در کنسرت ها در برخی استان ها

بزرگان شورای موسیقی را ترک کردند

سومین جلسه شورای اجرائی ارکسترها، درحالی روز گذشته برگزار شد که علی رهبری و فرهاد فخرالدینی در اعتراض به وضعیت بی‌ثبات و بدون قرارداد نوازندگان ارکسترها، جلسه را ترک کردند.
 
در این جلسه که با حضور اعضای شورای اجرائی ارکسترها شامل گنجه‌ای، نوربخش، شهبازیان، شریفیان و سریر به‌همراه جمالی، مدیرعامل بنیاد رودکی و رهبران دو ارکستر سمفونیک تهران و ملی، علی رهبری و فرهاد فخرالدینی تشکیل شد؛ نوربخش و جمالی با حل مسئله قراردادهای به‌تأخیرافتاده نوازندگان مخالفت کردند تا وضعیت نامشخص قرارداد نوازندگان هر دو ارکستر همچنان ادامه یابد. با اصرار جمالی و نوربخش در تفوق شورا بر مدیر هنری و نیازنداشتن به مدیر هنری در دو ارکستر، فخرالدینی و رهبری به نشانه اعتراض، شورا را ترک کردند.
به این ترتیب معلوم نیست سرنوشت دو ارکستر چگونه خواهد شد و چرا بنیاد رودکی برخلاف دستور وزیر ارشاد، اقدامی برای بهبود شرایط نمی‌کند؟ با این اخبار وضعیت سفر اعضای ارکسترسمفونیک تهران به چین که قرار است هفته آینده در اختتامیه فستیوال جهانی شانگهای روی سن برود، در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد كه البته علي رهبري از احتمال لغو آن خبر داده است.
«شرق»، در گفت‌وگو با فخرالدینی و رهبری دلایل این مسئله را جویا شد.

-------------------------------------
گفت‌وگو  با علی رهبری
به ما بی‌احترامی زیادی شد

‌چرا سومین جلسه شورای اجرائی ارکسترها را ترک کردید؟
روزی که از من برای راه‌اندازی دوباره ارکستر سمفونیک دعوت به کار شد، متأسفانه نه آقای رئیس‌جمهور آمادگی داشتند، نه وزیر آمادگی داشتند، نه معاون وزیر آمادگی داشتند و نه ابدا بنیاد رودکی آمادگی چنین اتفاقی را داشت. ما ١٤ماه است که برای فعال‌شدن ارکستر دورهم جمع شده‌ایم و در این مدت ٨٠ نوازنده جوان ایرانی با جان و دل آمدند و همراه ما شدند و ما با بهترین وضعی که از نظر هنری می‌شد، ارکستر را رهبری کردیم. کنار من افرادی مثل بهرام جمالی، مدیرعامل بنیاد رودکی قرار گرفتند که آشنایی حداقلی با مدیریت هنری ارکستر نداشتند و این شد که بنده را بعد از ٤٠ سال تجربه مدیریت هنری در کنار گروهی گذاشتند که به کارشان آشنایی نداشتند. مدت‌ها وقت من گرفته شد تا این نوازنده‌ها قرارداد درست‌وحسابی داشته باشند. روز گذشته آخرین مهلت امضای قرارداد بود؛ در شرایطی که این افراد سه‌ماه حقوق نگرفته بودند. حتی در هشت‌ماه گذشته هم هیچ‌گاه دستمزد ٣٠روزه به این افراد، پرداخت نشد و دستمزدی برای ١٨ یا ٢٠ روز به آنها پرداخت شد. حالا که این‌همه به ما سخت گذشته، ما را گذاشته‌اند جلو افرادی مثل آقای نوربخش- خواننده متوسط موسیقی سنتی- که تصمیم بگیرند ما مدیر هنری باشیم یا نباشیم. قرارداد بچه‌ها را هم هنوز امضا نکرده‌اند. من و آقای فخرالدینی روز گذشته جلسه را ترک کردیم چون به هردو ما بی‌احترامی خیلی زیادی شده است.
‌با این اوصاف سرنوشت ارکستر سمفونیک چه می‌شود؟
نوازنده‌ها به من گفته بودند که اگر در این جلسه، قراردادهایشان امضا نشود دیگر از امروز سر تمرین حاضر نمی‌شوند. یعنی ارکستر سمفونیک تعطیل خواهد شد.
‌تکلیف سفری که بنا بود هفته آینده ارکستر سمفونیک به چین داشته باشد چه خواهد شد؟
مسافرت چین را هم که قرار بود شش‌روز دیگر برویم برای شرکت در یک فستیوال مهم موسیقی، متأسفانه منتفی است. نکته جالب توجه در این ماجرا این است که آقایان جنتی و مرادخانی در برابر این اتفاقات سکوت مطلق کردند.
-------------------------------------
گفت‌وگو  با فرهاد فخرالدینی
دیدگاه‌هایمان یکی نیست
‌ چه صحبت‌هایی در جلسه شورای اجرائی ارکسترها پیش آمد که آن را ترک کردید؟
من پیش از عید استعفا دادم اما دوستان خواهش کردند مجددا برگردم و دوست نداشتم این اتفاق رسانه‌ای شود. دیدگاه‌های من با دیدگاه‌های بنیاد رودکی در اداره ارکسترها متفاوت است. آقای رهبری هم نظری شبیه به من دارد و با شرایط پیش‌آمده ترجیح دادم همکارانم در شورا را ترک کنم و فعلا آزاد باشند که هرطور مایل هستند وارد میدان شوند. به‌هرحال رهبری ارکستر کاری تخصصی است و تخصص من در همین رشته‌ است و تمام عمرم را در ارکستر و سر کلاس‌ها گذرانده‌ام. اینکه بتوان ارکستر را جور دیگری اداره کرد برای من پذیرفتنی نیست. من و آقای رهبری هم فکر کردیم در چنین شرایطی بهتر است جلسه را ترک کنیم.
‌ موضوع اصلی که در این جلسه در مورد آن به توافق نرسیدید چه بود؟
موضوع اصلی این بود که مدیر هنری در اختیار شورای هنری ارکسترها باشد و از آنجایی که تجربه کار در ارکستر را دارم می‌دانم مسائل ارکستر بهتر است در داخل ارکستر حل شود. به این شکل می‌توان در خود ارکستر هرروز جلسه داشت اما وقتی امور به دست شورای هنری بیفتد ممکن است ماهی یک‌بار جلسه تشکیل شود و طبعا کیفیت لازم را نخواهد داشت. پیشنهادهایی که از سمت ما مطرح شد، در جهت ارتقای کیفیت بود و دیدگاه‌هایی که در جلسه مطرح شد به گمان من کارشناسی درستی نشده بود. رزومه کاری من برای همه مشخص است. سال‌ها رهبری ارکستر ملی ایران را برعهده داشتم و آثاری در حوزه موسیقی انجام داده‌ام که بر همگان روشن است و سهمی در موسیقی ملی ایران دارم. پس وقتی در چنین شرایطی از من در مورد تصمیمی که گرفته شده است نظرخواهی نمی‌شود من هم ترجیح می‌دهم همکاری نکنم. اعضای شورای اجرائی از دوستان من هستند و مشکلی با آنها ندارم. دیدگاه‌های من با آنها یکی نیست.
‌ قراردادها به کجا رسید؟
تکلیف قراردادها هنوز مشخص نیست و اعضای ارکستر موفق به امضای این قراردادها نشدند. ارکستر کارش را به طور منظم ادامه می‌دهد اما باید تلاش شود که بچه‌ها بتوانند به‌درستی زندگی کنند و تکلیف حق‌وحقوقشان در ارکستر مشخص شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1795