يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۷
Share/Save/Bookmark
 

ورود ممنوع نوازندگان زن به ٤ استان

دور سوم تورکنسرت «ناگفته» حافظ ناظری در اصفهان در حالی روی صحنه می‌رود که بانوان نوازنده اعضای ارکستر اجازه حضور روی صحنه را ندارند. هم‌زمان با انتشار این خبر در ایسنا، در تماس خبرنگاران با مشاور هنری این گروه مشخص شد «این ممنوعیت توسط اداره ارشاد برخی از شهرستان‌ها در استان‌های اصفهان، یزد، آذربایجان‌شرقی و خراسان‌رضوی اعمال می‌شود و انحصارا مربوط به این اجرا و این کنسرت نیست».
 
 این در حالی است که در گذشته نیز شاهد ممنوعیت‌هایی از این دست بوده‌ایم و بنا بر گزارشی که پیش‌تر در «شرق» منتشر شد، جرقه‌های اولیه چنین برخوردهایی با کنسرت‌های موسیقی از اصفهان زده شد و دامنه آن به شهرستان‌های دیگر نیز رسید تا زن‌ها، تنها به‌عنوان تماشاگر اجازه حضور در کنسرت‌ها را داشته باشند، بدون اینکه بتوانند برای نوازندگی یا هم‌خوانی در کنسرت‌های عمومی شهرستان‌ها حضور پیدا کنند. اکنون بعد از گذشت دوسال از زمان انتشار این گزارش، نه‌تنها محدودیت‌ها در این زمینه برطرف نشده بلکه هرروز نیز شرایط حضور زنان موسیقی‌دان در کنسرت‌ها وخیم‌تر می‌شود تا جایی که گویی چراغ قرمز این ممنوعیت به این زودی‌ها خیال سبزشدن ندارد. فرزاد طالبی، مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد، در واکنش به این ممنوعیت می‌گوید: «صدور مجوز کنسرت‌ها تا هزارو ٢٠٠ نفر در اکثر استان‌ها به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تفویض شده است» و بنا بر این گفته در حقیقت، این مدیرکل ارشاد هر استان است که می‌تواند به‌عنوان فرد تصمیم‌گیرنده، در زمینه صدور مجوز کنسرت وارد عمل شده و محدودیت‌های لازم را براساس شرایط استان تصویب کند.
اما اینها در حالی است که طالبی یادآور می‌شود: «دفتر موسیقی وزارت ارشاد هر گزارشی را که در مورد اجرای کنسرت‌ها دریافت کند مورد بررسی قرار می‌دهد»، اگرچه که از نتیجه این بررسی‌ها، گزارشی از طرف دفتر موسیقی وزارت ارشاد به رسانه‌ها نرسیده است. شرایط برگزاری کنسرت موسیقی خصوصا در زمانی که قرار باشد پای زنان به روی سن باز شود، در حالی است که برگزارکننده‌های کنسرت‌ها این شرایط را به صورت قانون نانوشته‌ای پذیرفته‌اند و تلاشی یا گزارشی یا حتی درخواستی مبنی‌بر حضور نوازندگان زن در گروه‌هایشان ارائه نمی‌دهند. نادیده‌گرفتن نیمی از جامعه که همواره در تمام عرصه‌ها توانایی‌های خود را به‌خوبی نشان داده‌اند، آن هم در عرصه موسیقی به معضل لاینحلی تبدیل شده که گویا به این زودی‌ها خیال تمام‌شدن ندارد و همت و تلاشی مضاعف می‌طلبد. حال که کنسرت ناگفته‌ در اصفهان و بسیاری از شهرها قربانی چنین تصمیمی شده، شاید وقت آن رسیده باشد که یک‌بار برای همیشه، قانونی در این خصوص به تصویب رسیده و تمامی زیرمجموعه‌های وزارت ارشاد مکلف به رعایت آن شوند بی‌آنکه بخواهند یا اجازه داشته باشند، شرایط و ویژگی‌های استان خود را بهانه‌ای برای مجوزندادن به حضور زنان عرصه موسیقی کشور در این کنسرت‌ها بدانند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 1796