پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۵
Share/Save/Bookmark
 

درخشش دانشجویان و دانش آموزان درنخستین دوره مسابقات سازه های ماکارونی

گروه های مختلف دانشجویی و دانش آموزی در نخستین دوره مسابقات ملی سازه های ماکارونی دانشگاه تهران خوش درخشیدند.
 
به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از دانشگاه تهران، این مسابقات از 29 آبان تا 2 آذرماه جاری در دانشکده فنی دانشگاه تهران با همکاری انجمن های علمی دانشجویی دانشکده علوم مهندسی و مهندسی آب اولین مسابقات ملی سازه های ماکارونی در دانشکده فنی دانشگاه برگزار شد.

براساس این گزارش، در این مسابقات که در دو بخش دانش آموزی و دانشجویی برگزار شد، هر بخش در دو گرایش سازه های فشار و راندمان 45 سانتیمتر، میزبان 100 تیم از سراسر کشور بود.

دراین مسابقات تیم های ایران سازه، اگزت بریج/ Exact bridge دانشگاه شیراز در گرایش سازه راندمان 45 سانتیمتری بخش دانشجویی رتبه های اول تا سوم را کسب کردند.

همچنین تیم های رستا، رودولف و تراسمیکر/ Truss maker نیز در گرایش سازه های فشاری همین بخش حایز رتبه های اول تا سوم شدند.

بر اساس این گزارش، تیم های دانش آموزی نیز با استعدادهای چشمگیری در این مسابقات شرکت کرده بودند و تیم های پویش، پونک و سی ان اس/CNS در گرایش راندمانی و تیم های حافظ، نگار و شکست ناپذیر 3 نیز در گرایش سازه فشاری رتبه های اول تا سوم را کسب کردند. 

به گفته برگزارکنندگان این مسابقات، رکورد کشوری در بخش دانش آموزی گرایش راندمان شکسته شد و سازه ای به وزن 94.9 دهم گرم وزن تحمیلی 188 کیلوگرم را تحمل کرد و امتیاز 1990 را به دست آورد؛ در حالیکه امتیاز پیشین در این بخش 1900 بوده است.

سازه های ماکارونی /spoghetti structures یا spoghetti bridge مدل های‌ معماری هستند که با اهداف آموزشی‌ یا برای سنجش طراحی سازه ها ساخته می شوند. 

از آنجایی که ماکارونی رفتار‌ سازه های قابل پیش بینی و تا حد زیادی شبیه فولاد دارند و از این جهت برای استفاده های آموزشی و سنجشی به صرفه است. 

مسابقات سازه های ماکارونی در دانشگاه ها، با هدف برآورد و عملیاتی کردن آموخته های تئوری دانشجویان رشته های مهندسی برگزار می شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 3687