شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۸
Share/Save/Bookmark
 

کی روش و برانکو ؛ ستاره های سال 96 را اعدام کنید!

برخورد با کی روش و برانکو انگار وجه خفته ای از فرهنگ زیاده خواه ایرانی است که خیلی زود گذشته را فراموش می کند و موفقیت های بزرگ را زیر پا می گذارد و به خاطر شکست های کوچک زبان به انتقادهای تند می گشاید.
 
عصرایران نوشت، شاید اگر قرار بود امروز نظرسنجی ای میان اهالی فوتبال برگزار شود و منفورترین مربیان سال انتخاب شوند کارلوس کی روش و برانکو ایوانکوویچ انتخاب‌های اول بودند . اولی به خاطر سرشاخ شدن با علی کریمی و دومی به خاطر شکست خوردن در دربی . اما این شرایط تا جه حد منطقی و طبیعی است؟
ظاهرا نفرت از کی روش به خاطر اظهار نظرش علیه علی کریمی است. کریمی در برنامه نود اعلام کرد که سباستین دستیار کی روش پسرخوانده اوست و کی روش در جواب گقت این اتهام بزدلانه ای است که به من زده می شود. همین جمله ساده و کاملا مفهوم کی روش به این شکل معنی شد«کریمی بزدل» است و حسابی سبب افت محبوبیت کی روش شد. 
امادلیل حرف کی روش چه بود؟ سرمربی تیم ملی پس از صعود به جام جهانی و البته در جریان درگیری با برانکو ایوانکوویچ درگیری مبسوطی با یکی از روزنامه ها داشت . روزنامه ای که در غیبت کی روش هر روز گزارشی علیه برانکو در دفاع از کی روش مطرح می کرد و در این گزارش‌ها از برانکو خواسته می شد که عذرخواهی کند و امیدوار باشد که کی روش برانکو را ببخشد.
این گزارش ها هرچند به نفع سرمربی به نظر می رسید و موضع او را قدرتمند می کرد اما با هجمه هواداران پرسپولیس به صفحه شخصی اش در فیس بوک مشخص شد که دقیقا به ضرر سرمربی تیم ملی بوده است.  
کی روش پس از ورود به ایران با جوسازی روزنامه مربوط مواجه شد. او که دستیارانش را در نشر این اخبار مقصر می‌دانست همه را کنار گذاشت و رابطه با رسانه ذکر شده را کامل قطع کرد و حتی در یک کنفرانس مطبوعاتی نسبت به آن روزنامه عکس العملی تند نشان داد. از کنار رفتن دستیاران ایرانی تا بازگشتشان به کادر ، زمانی طول کشید و در این زمان روزنامه مزبور گزارشی نوشت در مورد این که کی روش از مربیان ایرانی خواسته علیه برانکو حرف بزنند و چون این اتفاق رخ نداده اخراج شده اند. درخواستی که ظاهرا کی روش نکرده بود و باز به عصبانیتش اضافه کرد.  
اما این روزنامه پارا فراتر گذاشت و در جذب سباستین مدعی شد که رابطه عاطفی‌ای خاصی میان کی روش و سباستین برقراراست که بعدا چند کانال این رابطه را غیرعرفی توصبف کردند . صحبت های کریمی در برنامه نود به نوعی یادآور همه این خاطرات بود. 
کریمی ادعای روزنامه را برای اخراج ایرانی ها تکرار کرد و به رابطه سباستین و کی روش اشاره کرد. جملاتی که برای عصبانی شدن کی روش و استفاده از کلمه بزدلانه در برابر اتهامات کافی بود. در اصل اما کی روش از یک جریان عجیب عصبانی بود و حتی درصحبت‌هایش تکرار کرد که کریمی باید افشا کند این اطلاعات را از کجا آورده است.
اما این همه ماجرا علیه سرمربی نبود که او در مدت اخیر به خاطر قرارداد با بانک سامان تحت فشار قرار گرفته اما کسی توضیج نداده که فدراسیون چون توانایی پرداخت اقساط حقوقی را ندارد این قرارداد را فراهم کرده است. او به خاطر ندیدن مسابقات لیگ برتر تحت انتقاد شدید است و البته به خاطر مرخضی ها و حتی عدم دعوت علیپور هم بارهامورد انتقاد قرار گرفته . 
اما وقتی از کی روش انتقاد می کنیم و این طور او را در منگنه می گذاریم از چه چیزی انتفاد می کنیم؟ سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران در همه هفت سال گذشته رویه نادیده گرفتن لیگ برتر را کاملا جدی گرفته است . او با همین شیوه است که تیم ملی ایران را دوبار به جام جهانی رسانده و این بار دبل کرده رکورد زده و زودترین حضور در تاریح جام جهانی برای ایران را رقم زده است. 
شما درباره کی روشی حرف می زنید که اگر مرخصی زیاد هم رفته در نتیجه گیری فوق العاده بوده و تیم تقریبا متوسط ایران از نظر بازیکن را 4 سال است در سطح آسیا در رتبه بهترین قرارداده است. حالا چنین مربی ای با کارنامه مشخص 7 ساله به خاطر یک دستیار که خودش اعتقاد به او دارد و عده ای اعتقاد ندارند باید به روابط غیراخلاقی متهم شود؟
کی روش همچنین در حال حاضر با عدم تمدید قرارداد هم از سوی فدراسیون فوتبال مواجه است و این در حالی است که شش ماه پس از جام جهانی باید در جام ملت های آسیا به قهرمانی فکر کند ظاهرا پیشنهادی از فدراسیون فوتبال ندارد و باید به فکر ترک تیمی باشد که برایش حسابی برنامه ریخته است.  
حالا او در مواجهه با اتهام های غیراخلاقی که کریمی فقط تکرارش کرده از کلمه بزدلانه استفاده کرده و در فهرست منفوران قرار گرفته است.
فکرش را بکنید معمار 7 سال گذشته ایران با کارنامه فوق تصور حالا زیر باد انتقاد است و از محبوبیتش کم شده و دقیقا در روزهایی که به تمرکز کافی برای هدایت تیم ملی نیاز دارد باید درگیر انتقادهای ریز و درشتی باشد که اگر درست هم بوده در 7 سال قبل تاثیری در نتیجه تیم ملی نگذاشته است. 
این داستان عجیب فقط برای مردی که برای تیم ملی نابود شده ایران  موفقیت سازی کرده نیست و در مورد برانکو هم پس از دربی در جریان است. 
پرسپولیس همین چهار سال قبل که برانکو امد اوضاع اسفناکی داشت.
اوضاع اسفناک یعنی 10 سال بدون قهرمانی ، بدون ستاره خوب بدون پیروزی شیرین دربی و بدون هیچ امیدی به موفقیت . تیمی که نهایتا با علی دایی قهرمان جام حذقی شده بود و نایب قهرمان لیگ برتر. 
برانکو اما آرام آرام تیم را در کورس قهرمانی گذاشت سال اولی که کامل روی نمیکت تیم نشست تیم را 57 امتیازی کرد و با تفاضل قهرمانی را داد سال دوم یک هفته زودتر از پایان فصل قهرمان شد و حالا 5 هفته مانده به پایان لیگ برتر قهرمانی اش را مسجل کرده و از 5 بازی فقط یک امتیاز می خواهد. 
برانکو امروزدر تمرین پرسپولیس 100 نفر را روی سکو به عنوان منتقد داشته که به عملکردش انتقاد کرده اند و اتفاقا مدافع بازی کردن مسلمان در ترکیب تیم بوده اند .چرا؟ چون دربی را باحته استحالا دیگر همه یادشان رفته که در دوره ای دو صفر  و سه صفر به استقلال باخته اند و باخت های ذلت بازی هم بوده است. حالا همه فقط 4-2 همین برانکو را یادشان هست و به تاکتیک ها و تصمیمات او اعتراض می کنند. 
اعتراض بابت یک بازی به مربی ای که قهرمانی قبل از عید را به هواداران هدیه داده از آن دسته اتفاقات عجیب است. 
برخورد با کی روش و برانکو انگار وجه خفته ای از فرهنگ زیاده خواه ایرانی است که خیلی زود گذشته را فراموش می کند و موفقیت های بزرگ را زیر پا می گذارد و به خاطر شکست های کوچک زبان به انتقادهای تند می گشاید. 
این برخورد با مربیانی صورت می گیرد که ستاره های سال 1396 بوده اند و حتما معمار تیم ملی فعلی ایران و معمار پرسپولیس هستند اما حافظه جمعی رفتار عجیب از خود به نمایش می گذارد.
این فراموشکاری نسبت به روزهای ذلت چه برای پرسپولیسی ها  و چه برای طرفداران تیم ملی نشاندهنده روحیه خطرناکی است که قدرتمند شده است.
روحیه ای طلبکار و غیرمنطقی که روزنامه نگار انگلیسی را مجبور می کند در مورد زیاده خواهی هواداران پرسپولیس توییت کند. قرمزها 15 امتیاز از تیم دوم جلو هستند و تیم ملی برای اولین بار دو دوره پشت سرهم به جام جهانی رسیده و بعد از برزیل دومین تیم صعود کننده بوده است.ما در مورد فوتبال و مردمی حرف می زنیم که ستاره های سال رو به پایان را زیر باد انتقادگرفته اند و رهایشان نمی کنند. مردمانی عجیب از ایران زمین .
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 5881