دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۸
Share/Save/Bookmark
 
معاون وزیر بهداشت:

توسعه کانون های سلامت محلات در کشور ضروری است

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر لزوم اجتماعی شدن مقوله سلامت گفت : تقویت و توسعه کانون ها و مجامع سلامت محلات در همه نقاط کشور ضروری است.
 
سید هادی ایازی  نخستین مجمع سلامت خوزستان در سرسرای شهید هاشمی استانداری خوزستان اظهار کرد: اجتماعی شدن سلامت به معنای مشارکت سازماندهی شده تمام آحاد مردم در حوزه سلامت، همکاری و همراهی ساختارمند، مسئولانه و متعهدانه همه بخش های حاکمیت و کاهش نابرابری ها به منظور تحقق عدالت است. 
وی افزود: کانون سلامت محله باید در تمام نقاط کشور از جمله خوزستان راه اندازی شود و چنین تشکل اجتماع محوری فعالیت های سلامت محور را در سطح محلات مختلف انجام می دهد. 
ایازی بیان کرد: کانون سلامت محله به دنبال افزایش مشارکت موثر، کارآمد و پویای مردم در توسعه سلامت خود و خانواده و محلات است و مدیران و سازمان های های مردم نهاد باید به دنبال آن باشند. 
وی به مجمع سلامت محله اشاره کرد و گفت: این مجمع نیز یک تجربه جهانی است و سازمان جهانی بهداشت آن را تعریف کرده که شامل سه رکن مردم (کانون ها و گروههای سلامت)، نمایندگان گروههای مرجع ( استادان و دانشگاهیان) و نمایندگان دستگاههای دولتی است. 
ایازی اضافه کرد: مجمع سلامت محله با مجامع شهرستان، استان و ملی مسائل را بررسی می کنند و اقدامات لازم را انجام می دهند. 
وی ادامه داد: درمجمع ملی سلامت تلاش می کنیم سیاست های کلی دولت را در حوزه سلامت دریافت کرده و تمام مدیران را ملزم به اجرای آن می کنیم. 
معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تشکیل مجمع سلامت محله در یزد گفت: مجامع سلامت شهرستان نیز در شهرستانهایی از خراسان رضوی ، کهگیلویه و بویر احمد و مازندران راه اندازی شده و انتظار می رود در خوزستان نیز دنبال شود زیرا خروجی این کارها در مجمع ملی سلامت مطرح می شود. 
ایازی اظهار کرد: امکان مشارکت ساختارمند مردم که به معنای اجتماعی شدن است باید فراهم شود که نتیجه این رویکرد توانمندسازی جوامع محلی است و باید تا جایی که می توانیم کارها را به مردم واگذار کنیم. 
وی همچنین بر تقویت همکاری ها و تعامل بین بخشی در سطوح مختلف از سطح محله تا استان و همکاری مسئولانه همه بخش ها در حمایت از ایجاد کانون ها و مجامع سلامت محلات تاکید کرد. 
ایازی بیان کرد: تعهد همه نهادها و سازمان های محلی با محوریت شعار سلامت، فراهم کردن امکان انتقال صدای مردم در این زمینه از سطح محله به سطوح بالاتر نیز قابل توجه است زیرا با تشکیل کانون و مجمع سلامت صدای مردم منتقل می شود. 
معاون وزیر بهداشت، درمان و تجهیزات پزشکی افزود: مستند سازی تمام اقدامات ارزشمند نیز باید لحاظ شود که این اقدام منجر به افزایش سواد سلامت و اصلاح سبک زندگی مردم می شود. 
وی در ادامه با اشاره به اینکه سلامت دارای چهار جزء اصلی شامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است گفت: اختلال در سلامت اجتماعی، آسیب های اجتماعی را به دنبال دارد. 
وی گفت: در یک تا 2 دهه اخیر جامعه ما با پدیده آسیب های اجتماعی به صورت جدی مواجه شده و اعتیاد، حاشیه نشینی، طلاق و دیگر مشکلات فرهنگی ناشی از توجه نداشتن به این مساله است. 
ایازی با اشاره به اینکه دولت و تمام بخش های ذیربط باید دست به دست هم دهند و مشکلات مردم را برطرف کنند افزود: سلامت را باید در تمام سیاست ها اعمال کنیم و تمام دستگاهها را در آن دخیل نماییم. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز دراین نشست گفت: در شروع کار دولت تدبیر و امید، سلامت به عنوان یکی از مهمترین اولویت ها در دستور کار قرار گرفت که اجتماعی کردن مقوله سلامت از نتایج آن است. 
ایرج نظری گفت: مجمع سلامت در جلوگیری از کاهش آسیب های اجتماعی نقش مهمی دارد و خیران باید در حوزه سلامت بیشتر ورود کنند. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 6083