پنجشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۱
Share/Save/Bookmark
 

بزودی ایران متروکه خواهد شد!

دوران مشقت و رنج بزرگ در ایران بزودی فرا خواهد رسید و دمار از روزگار این مملکت کهن در خواهد آورد. اما این چه بلوایی است که براه خواهد افتاد؟ چه فاجعه ایی در انتظار است؟
بزودی ایران متروکه خواهد شد!
 
میرویم سر اصل مطلب: ایران به لحاظ جغرافیایی کشوری کم آب است و با بی توجهی به این واقعیت کم آبی تبدیل به بی آبی شده است، در سه دهه اخیر در کنار تغییرات اقلیمی و افزایش حرارت کره زمین و به ه‍مت طرح های کارشناسانه ی دولت و مجلس (سدسازیهای بی حساب و کتاب) و به پشتوانه ی مردم فهیم (الگوی مصرف ویرانگر آب ٬ حفر صدها هزار چاه غیر مجاز و...) منابع و توازن چند هزار ساله ی آب کشور در سی سال به فنا رفته است و بزودی ملت باید آب بازی را فراموش کند و با بازی کشنده ی له له زدن برای یک قطره آب آشنا شود. 
از آنجا که ما ایرانی جماعت علاقه شدیدی به آمار و ارقام داریم و مثل نقل و نبات روزانه آمار مختلف را بین هم پاسکاری میکنیم و از این طریق احتمالا گمان میکنیم که بسیار بروز هستیم، بد نیست اشاره ایی کنم به بعضی آمارها در مورد آب: در سال ۱۳۴۵ منابع آب تجدیدپذیر کشور ۱۳۲ میلیارد مترمکعب بوده است اکنون این رقم به ۸۸ میلیارد مترمکعب رسیده است این در حالی است که جمعیت هم بیش از دو برابر شده است.
در سراسر جهان تنها دو کشور هستند که با استفاده جنون آمیز از منابع آبهای سطحی٬ خود را بطور جدی در معرض بحران بی آبی قرار داده اند یکی از این دو کشور مصر است با بهره برداری ۴۶ درصدی از منابع آبهای سطحی خود و دیگری کشور نیست جز ایران که با بهره برداری پبروزمندانه و قاطع ۹۷ درصدی از منابع آبهای سطحی خود عملا این دست از منابع خود را به پایان رسانده و اینک در حال خشکاندن و غارت منابع آبهای فسیلی خود است که در طی میلیونها سال جمع آمده اند.
در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد منابع آب ایران را فقط بخش کشاورزی مصرف میکند این در حالی ست که در کشاورزی هم هنوز توفیقی حاصل ننمودیم سازمان جهانی فائو در گزارشی اعلام کرد مصرف آب در بخش کشاورزی ایران ٢٢ درصد بیشتر از متوسط مصرف جهانی است اما میزان تولید محصولات کشاورزی ما به ‌ازای مصرف هر مترمکعب آب تنها حدود ۱ کیلوگرم است در حالی که بطور میانگین تولید کشاورزی جهان در ازای هر متر مکعب اب ۲/۵ کیلو محصول است!
بعضی کارشناسان معتقدند با توجه به ابنکه کشاورزی ما ضررآور است و زیانی که وارد میکند بسبار زیادتر از سودی است که برای مملکت دارد باید کشاورزی را در ایران تعطیل کنند! تا آب بیشتری برای زندگی باقی بماند. اما چنین چیزی شدنی بنظر نمیاید و عواقب اجتماعی و اقتصادی و امنیتی بسباری بدنبال خواهد داشت و بنظر نمیرسد حاکمیت چنین برنامه ایی داشته باشد.
کشور ایران در طول تاریخ با مشکلات٬ جنگ ها، خیانت ها و شکست های بسیاری مواجه بوده اما هربار در نهایت خود را از دام بلا رهانیده است اما این بار خطر از نوعی دیگر است! عیسی کلانتری مشاور معاون اول ریس جمهور و وزیر اسبق کشاورزی هشدار داد: «با ادامه این روند ۵۰ میلیون ایرانی ناچار به مهاجرت از کشور خواهند شد»
بحران آب به حدی ست که بزودی ایران متروکه خواهد شد و شگفتا همه جا صحبت از هر چیزی ست جز این فاجعه، یعنی پایان تمدن چند هزار ساله ایران در سکوت و بی تفاوتی ملتی غیور و وطن پرست!
آیا معجزه ایی اتفاق خواهد افتاد؟ آیا دولت معجزه خواهد کرد؟ پاسخ واضح  است: خیر، دولت از پرداخت حقوق کارمندان خود درمانده است و از کدام سوراخ پول بیاورد تا در این راه خرج کند! از طرفی مگر دزدی و اختلاس ها امان میدهند تا دوزار از پولهای سرگردان در جیب دولت بماند اگر هم دزدان امان بدهند دولت پول را به کدام زخم اش خواهد زد؟ در راه آبخیزداری  و حفظ  منابع باقیمانده؟
آیا مردم معجزه خواهند کرد؟ مردم هم که تا بفهمند اخربن سالهای آب بازیشان است طبق معمول با سرعت بیشتری آب بازی میکنند و روزی ده بار تشریفشان را به حمام میبرند و هنوز از حمام در نیامده شلنگ بدست بر کنار ماشین و موتور خود حاضر میشوند تا برای صدمین بار در طی هفته آنها را بشویند تا از در و همسایه و فامیل و غریب و آشنا در شستشو و نظافت عقب نمانند!
چه بخواهیم چه نخواهیم با ادامه روند بی تفاوتی مسئولین و مردم بزودی جنگ آب در ایران براه خواهد افتاد و از پیامدهای آن بردگی تشنه لبان برای شلنگ بدستان و قدرتمندان خواهد بود و سرانجام این بحران ها منجر به ناامنی های اجتماعی خواهد شد و ممکن است یکپارچگی مملکت ما را با خطر روبرو کند.

یاسر_اسلامی_نوکنده
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 6312