چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۲
Share/Save/Bookmark
 

رنانی: عدم توجه به آموزش‌ و پرورش تلاش‌ها برای توسعه ایران در 100 سال گذشته را بی‌نتیجه گذاشته است

محسن رنانی استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با حضور در استودیو الفبا وزارت آموزش و پرورش با تشریح وضعیت کنونی جامعه گفت: تلاش‌های صورت گرفته در 100 سال گذشته جهت توسعه‌یافتگی ایران به دلیل عدم توجه به‌ آموزش‌وپرورش بی‌نتیجه مانده است.
رنانی: عدم توجه به آموزش‌ و پرورش تلاش‌ها برای توسعه ایران در 100 سال گذشته را بی‌نتیجه گذاشته است
 
به گزارش  روابط عمومی وزارت آموزش پرورش، در ادامه سلسله نشست هاي استودیو الفبا، محسن رنانی، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان، در برنامه "مهمان آشنا" حضور يافت.
رنانی در ابتدای این برنامه آرزو کرد روزی را شاهد باشیم که اولین تیترهای اخبار کشور مربوط به آموزش‌وپرورش باشد و هرروز یک خبر خوب از آموزش‌وپرورش بشنویم؛ اما در شرایط فعلی اخبار آموزش‌وپرورش در آخر اخبار گفته می‌شود و در آن بیشتر به مشکلات اين حوزه اشاره می‌کند.
رنانی با اشاره به تلاش‌هایی که در 100 سال گذشته در جهت توسعه ایران شده است، اظهار کرد: باوجود همه این تلاش‌ها، هنوز در رتبه‌بندی جهانی همان رتبه‌بندی 50 سال گذشته را داریم و علت این عدم توفیق این است که برای توسعه‌یافتگی به مسائل مختلفی توجه کرده‌ایم، اما به‌نظام آموزشی توجه نداشته‌ایم و در نظام آموزشی ازنظر تكنولوژي و شیوه تعلیم و تربیت مشابه صدسال گذشته عمل می‌کنیم و علی‌رغم تغییر شکل ظاهری مدارس، ابزارهای اصلی آموزشی تغییری نکرده است و سرمایه‌گذاری‌ها برای توسعه‌یافتگی در حوزه‌های مختلف به آموزش‌وپرورش نرسیده است و این مسئله سبب شده محصول خروجی نظام آموزشی کشور برای توسعه و توسعه‌یافتگی مناسب نباشد و نیروی انسانی نتواند سرمایه‌گذاری‌ها را تبدیل به توسعه‌یافتگی کند.
این استاد دانشگاه در ادامه افزود: مقدمه توسعه تربیت انسان‌های توانمند است درصورتی‌که آموزش‌ و پرورش ما به دنبال تربیت انسان‌های دانشمند است و برای تربیت انسان‌های توانمند نیاز به برنامه‌ریزی درازمدت داریم.
وی در تعریف انسان توانمند گفت: انسانی که بتواند در جامعه، محل کار وزندگی با موضوعات مختلف تعامل کند و با شرایط خودش را تطابق دهد و انسانی یک‌بعدی و ناتوان در حوزه‌های مختلف نباشد و علی‌رغم کار وزندگی‌اش در حوزه‌های دیگر جامعه مانند محیط‌زیست و شهروندی مطلوب و مناسب جامعه باشد و اگر نتوانیم چنین انسانی را تربیت کنیم در صورت داشتن بهترین امکانات شاخص‌های یک جامعه توسعه‌یافته را نخواهیم داشت.
رنانی در ادامه به مثال‌هایی در این مورداشاره کرد و گفت: امروزه بیشتر از هر کشوری جاده و ماشین‌های نسبتاً مناسب داریم اما یکی از بالاترین نرخ‌های تصادف‌های رانندگی در دنیا و یا عدم توجه به قوانین را داریم و اگر فرصتی داشته باشیم از قانون عدول می‌کنیم که اختلاس‌های بزرگی که در کشور انجام می‌گیرد نشانه‌ای از وجود عدم تربیت انسان‌های توانمندی است که در همه حوزه‌ها برای جامعه خود مفید باشند و خود را مقید به رعایت قوانین و حقوق جامعه بدانند.
وی با اشاره به اینکه آموزش‌وپرورش در اولویت‌های اصلي سیاستمداران کشور ما نیست، اظهار کرد: براي عدم بی‌توجهی به اين حوزه لازم است سیاستمداران متوجه شوند که قدرت صنعتی، نظامی و توسعه‌یافتگی کشور از آموزش‌وپرورش ناشی می‌شود و مقدمه هر توسعه‌ای نظام آموزشی کشور است.
این استاد دانشگاه در ادامه گفت: مهم‌ترین اولویت در آموزش‌وپرورش کودکان هستند و این اولویت بر هر کار و مسئله دیگری مقدم است و اگر تصمیمی درباره صلاح کودکان گرفته می‌شود، نباید مشمول اتلاف وقت شود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملياتي شود، در غير اين صورت عمر کودک از دست می‌رود و نمی‌توانیم به زمان ارزشمندی که ازدست‌رفته است برسیم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 6700