جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۷
Share/Save/Bookmark
 

طیب نیا وزیر می شود یا ممنوع الخروج !!!

در حالی که دولت در حال مذاکره با طیب نیا جهت حضور در تیم اقتصادی دولت است، دبیر ‌هماهنگی حوزه عملیه قم درخواست ممنوع الخروجی علی طیب نیا را به دادستان کل کشور ارائه داده است.
 
در حالی شنیده‌ها حاکی از آن است مذاکره با علی طیب‌نیا برای حضور در سازمان برنامه ادامه دارد که اخباری در رابطه با قهر او از ریاست‌جمهوری به گوش رسیده اما دولت در تلاش است تا از او در راس سازمان برنامه بهره جوید. طیب‌نیا شرط گذاشته تا دخالت‌های سیاسی در سیاستگذاری‌های اقتصادی به حداقل رسیده و تغییر پارادایم در رویکرد اقتصاد کشور صورت گیرد که با اختلاف نظرهایی از سوی رییس‌جمهور مواجه شده است.
به موازات این مذاکرات، دبیر شورای هماهنگی نیروها و گروه‌های فرهنگی حوزه نامه‌ای به دادستان کل کشور در خصوص بررسی عملکرد دکتر طیب نیا در امضای کنوانسیونFATF ارسال کرد.
حجت‌الاسلام محمود مقدمی در این نامه ضمن اعلام مراتب اعتراض و شکایت خود از اقدام مسئله‌ساز جناب آقای دکتر طیّب نیا در امضای کنوانسیون FATF تاکید کرد از دادستان کل کشور به‌عنوان مدعی‌العموم تقاضای رسیدگی و پیگیری ویژه حقوقی و کیفری نسبت به این موضوع را داریم. ضمناً مستدعی است در صورت نیاز قرار ممنوع‌الخروجی ایشان نیز صادر گردد.
وی با بیان اینکه به عقیده و تحلیل بعضی از نخبگان و صاحب‌نظران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی برخی از آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی امروز که مردم عزیز ما را درگیر کرده است مربوط به امضای کنوانسیون FATF می باشد مقصر شرایط فعلی کشور را شخص دکتر طیب نیا می داند."
این در حالیست که کریمی استاد اقتصاد دانشگاه مازندران با بیان اینکه "تنها با حل معضل FATF و نیز توافقی تمام و کمال با اتحادیه اروپا می توانیم از بحران فعلی عبور کنیم." تاکید دارد بدون ایجاد یک رابطه محکم با اتحادیه اروپا امکان تصحیح وضعیت فعلی و بهبود متغیر‌های اقتصاد کلان کشور وجود ندارد. 
وی معتقد است نگاه سیاستمداران و اقتصاددانان با هم فرق می‌کند. در حالی که سیاستمداران با تهدید به تهدیدات پاسخ می‌دهند، و تلاش می‌کنند با حرف و وعده شرایط را مدیریت کنند، اقتصاددان به فکر ایجاد آرامش در اقتصاد هستند چرا که اقتصاد تنها در آرامش و شرایط باثبات است که امکان حرکت دارد. مردم یک جامعه بدون داشتن چشم انداز امکان برنامه ریزی و تصمیم گیری ندارند و اقتصاد با وجود وضعیت سیاسی حاکم بر کشور، امکان بهبود ندارد. در این مورد هم شک نکنید که در رویه فعلی ادامه پیدا کند نه تنها تیم فعلی یا تیم جدید که از میلتون فریدمن یا بهترین اقتصاددانان جهان هم کاری برنمی آید. این چیزی است که خود آقای نیلی هم به آن اذعان داشته و در آخرین نوشته‌شان تلویحا گفته بودند که در این فضا هیچ کاری از دست اقتصاددان برنمی‌آید. در صورت تدام وضعیت سیاسی پرتنش نمی‌توان انتظار داشت که اقتصاد کشور تحول مثبتی را تجربه کند حتی اگر تمام تیم اقتصاد دولت عوض شوند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 8151