چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۸
Share/Save/Bookmark
 

تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز بزرگ ترین پروژه SBR خاورمیانه

صدای فردا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز با اشاره به افتتاح آزمایشی تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز گفت: با راه اندازی این تصفیه خانه فاضلاب های سرریز شده به کارون و فاضلاب های سرگردان در شرق این کلانشهر تصفیه و از پساب آن استفاده می شود.
 
به گزارش صدای فردا؛ فردوس کریمی با اشاره به امکان پوشش جمعیتی ۵۵۰ هزار نفری تصفیه خانه شرق اهواز ادامه داد: در شرق اهواز روزانه ۱۱۲هزار مترمکعب فاضلاب تولید می شود که از این پس با کمک تصفیه خانه شرق اهواز پساب های فاضلاب برای امور صنعتی و کشاورزی استفاده می شوند.
وی با اشاره به اعتبار یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی این پروژه اظهار داشت: در کلانشهر اهواز روزانه ۳۳۰هزار متر مکعب فاضلاب در شبانه روز تولید می شود که تنها یک تصفیه خانه در غرب شهر برای تصفیه آنها وجود دارد.
کریمی با بیان اینکه عمر این تصفیه خانه بیش از ۴۸ سال است خاطرنشان کرد: ضمن آنکه تصفیه خانه غرب اهواز کارایی لازم را ندارد اما در تصفیه خانه شرق اهواز در صورت راه اندازی ایستگاه های پمپاژ امکان تصفیه ۱۱۲ هزار متر مکعب برای پوشش جمعیتی ۵۵۰هزار نفر وجود دارد که برای یک میلیون و۲۰۰هزار نفر قابل توسعه است.
وی ادامه داد: کلنگ ساخت تصفیه خانه شرق اهواز در مساحتی حدود یازده هزار مترمکعب در سال ۸۸ به زمین زده شد اما در این سال ها به دلیل برخی چالش ها روند اجرایی آن به کندی پیش رفت که باتوجه به اهمیت این پروژه در مسائل زیست محیطی تلاش شد تا در این دوره سریعتر به بهره برداری برسد.
تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز بزرگ ترین پروژه SBR خاورمیانه و سومین تصفیه خانه SBR جهان است که در صورت بهره برداری توان تصفیه ۱۱۲هزار متر مکعب فاضلاب را در شبانه روز دارد.
سیستم تصفیه فاضلاب به روش SBR یا همان راکتور ناپیوسته متوالی ،یک فرایند هوازی تصفیه فاضلاب است که مهمترین هدف از آن اصلاح کیفیت فاضلاب به گونه ای است که به محیط زیست و اکوسیستم آسیب چندانی وارد نکند.
هیات دولت در جلسه فروردین سال ۹۶ اجرای پنج ابرپروژه (مگا پروژه) برای حل مشکلات اساسی خوزستان را به تصویب رساند که ساماندهی آب و فاضلاب خوزستان یکی از آنهاست.

منبع:تابا
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 9193