دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۶
Share/Save/Bookmark
 

قطبی: با دیدن "فولاد آره‌نا" اشک ریختم/دوست دارم پرسپولیس و هوادارانش را ببینم

صدای فردا - سرمربی جدید تیم فوتبال فولاد خوزستان در مراسم معارفه‌اش، گفت: با دیدن ورزشگاه اختصاصی فولاد اشک شوق ریختم. فولاد می‌تواند قهرمان ایران و آسیا شود.
 
به گزارش صدای فردا - منطقه خوزستان، افشین قطبی در مراسم معارفه خود به عنوان سرمربی فولاد خوزستان گفت: خیلی خوشحال شدم که در نشست خبری حضور دارم. من از ته قلبم از مدیرعامل باشگاه بابت انتخابم تشکر می‌کنم. فکر می‌کنم که ظرف ۲۳ دقیقه عشق او برای فوتبال و فولاد را لمس کردم.

خوزستان، قطب مهم فوتبال کشور است

سرمربی جدید فولاد خوزستان همچنین گفت: خوزستان قطب مهم فوتبال کشور است. وقتی من مربی پرسپولیس بودم، یادتان است که حسین کعبی برای تیم ما بازی می‌کرد. او بازیکن بسیار خوبی بود و توانست به تیم ما برای قهرمانی کمک کند. در تیم ملی نیز بازیکنان خوبی را از خوزستان پیدا کردم که در تیم ملی بازی کردند. یکی از این بازیکنان، ایمان مبعلی بود که بسیار با شخصیت است. یک جوان به نام آرش افشین را پیدا کردم و از خودم می‌پرسیدم این بازیکن از کجا آمده است. می‌دانستم خوزستان قطب مهم فوتبال ایران است. این موضوع از دلایل اصلی حضور من در فولاد است. دوست داشتم به این تیم بیایم و بازیکنان را به گونه‌ای پرورش بدهم که به سطح بین المللی برسند.

با دیدن "فولاد آره‌نا" اشک ریختم

وی با اشاره به تماشای فیلم ورزشگاه فولاد آره‌نا گفت: وقتی فیلم ورزشگاه را دیدم، اشک شوق از چشمانم جاری شد که چنین ورزشگاهی ساخته شده است. ما می‌توانیم یک ماشین فراری درست کنیم اما نیاز به یک مربی خوب هم داریم تا این اتومبیل در مسابقات قهرمان شود. شک ندارم که فولاد قهرمان ایران می‌شود و می‌تواند قهرمان آسیا شود. این استادیوم نیاز به بهترین فوتبالیست‌ها و بازیکنان دارد. همه آسیا باید این ورزشگاه را ببینند.

قطبی درباره مدت زمان موفقیت تیمش گفت: وقتی قهرمان می‌شویم که همه تلاش کنیم تا تیم پیشرفت کند. کسب ۱۵ امتیاز از این تعداد بازی مناسب نیست. باید در این زمان تیم را به سطح مناسب برسانیم. من معجزه را قبول دارم. وقتی از پرسپولیس شش امتیاز کسر شد، همه گفتند که کار تمام شد. وقتی سر تمرین رفتم، بازیکنان من را با انگیزه و با انرژی مثبت دیدند. محمد نصرتی گفت "افشین خان چرا می‌خواهید جدی تمرین کنیم؟ ما قهرمان را از دست دادیم." به نصرتی گفتم که ما هنوز وقت داریم و می‌توانیم قهرمان شویم. ایمان دارم که با کمک همکاران، مربیان و بازیکنان می‌توانیم کار خوبی امسال انجام دهیم و به رده‌های بالای جدول برسیم. این که کجای جدول هستیم، دست ما و خداوند است.

وی درباره برنامه‌اش برای آینده باشگاه و روند تیم در فصل نقل و انتقالات هم گفت: برنامه‌ریزی ما این طور است که تا بازی با تراکتورسازی با همه صحبت کنم و با ذهن باز لمس کنم که چه کارهایی باید انجام دهیم. باید ببینیم چه نفراتی اضافه خواهد شد.

در زندگی تصمیمی را بدون اطلاعات کافی نگرفتم

سرمربی جدید تیم فوتبال فولاد خوزستان درباره شناختش از فوتبال ایران اظهار کرد: من در هفت کشور جهان بودم اما خوشحالم که به کشور خودم آمدم. در زندگی تصمیمی را بدون اطلاعات کافی نگرفتم. سعی کردم تمام اطلاعات را به دست بیاورم و تصمیم مناسب را بگیرم. وقتی این تصمیم را گرفتم احساس کردم که پتانسیل خوبی در فولاد وجود دارد.

فوتبال هجومی با گل‌های زیاد را دوست دارم

وی با تاکید بر این که هواداران این تیم نوع فوتبال تیمشان را دوست خواهند داشت، افزود: من فوتبال هجومی با گل‌های زیاد را دوست دارم. بردن و کسب امتیاز همیشه مورد علاقه نیست. باید فوتبال خوبی انجام دهیم. در فوتبال حرفه‌ای روحیه مهم‌ترین موضوع است. احساسات بازیکن و فضای تیم خیلی مهم است. اولین کار این است که روحیه تیم را بالا بیاوریم. در دو بازی اخیر که تیم چهار امتیاز گرفته، احساس می‌کنم بازیکنان با تعصب بیشتری بازی کردند. نکته بعد این است که تیم با انرژی بیشتری بازی کند و بتواند گل بزند و بازی را ببرد.

دوست دارم پرسپولیس و هواداران آن را ببینم

قطبی با اشاره به بازی تیمش با پرسپولیس در روز افتتاح ورزشگاه اختصاصی فولاد گفت: خیلی سخت است که دو بازی اول من بسیار دشوار است اما دوست دارم که پرسپولیس و هواداران را ببینم. دوست دارم بازی در ورزشگاه جدید برگزار شود. باید بازیکنان تیم وظایف خود را قبل از بازی بدانند. فکر می‌کنم به این شکل نتیجه بهتری بگیریم.

شک ندارم تمام تماشاگران از بازی های فولاد خوششان می آید

سرمربی تیم فولاد خوزستان گفت: نکته دومی که برای من بسیار مهم است این است که اگر این تیم کمی سازماندهی بیشتری داشته باشد و بازیکنان کارشان را بدانند احساس می‌کنم نتایج کمی بهتر خواهند شد. همیشه من و دکتر کاشانی مدیرعامل شرکت کارخانه فولاد به دنبال این بودیم در زندگی‌مان "نامبر وان" باشیم و نمی‌خواهیم تمام تلاش‌ها را انجام دهیم و بعد در رده نهم جدول قرار بگیریم. به همین دلیل امیدوارم که تیممان تیمی باشد که مردم می‌خواهند بازی‌های آن را تماشا کنند و همان طور که استقلالی‌ها شروع کردند و بازی‌های پرسپولیس را آن زمان که مربی این تیم بودم می‌دیدند شک ندارم که تماشاگران فولاد نیز و همچنین دیگر تماشاگران از بازی‌های فولاد، خوششان خواهد آمد.

در جایی مانند ایران، عشق به فوتبال را ندیدم

وی ادامه داد: مردم ایران فوتبال را دوست دارند و وقتی از ایران رفتم و کشورهای زیادی را گشتم و همانند مارکوپولو بودم، هیچ وقت نتوانستم عشقی مانند فوتبال ایران را در جاهای دیگر ببینم و شاید این را حتی در اروپا هم نتوان دید و به همین دلیل احساس می‌کنم اگر کسی، فوتبال خوبی را ببیند، هوادار آن تیم خواهد شد. من شک ندارم که ایران هوادار فولاد خواهد شد آن هم با توجه به فوتبالی که بازی خواهیم کرد و این مساله طول نخواهد کشید. البته برخی مواقع باید مهره‌هایی هم داشته باشیم که بتوانند این کار را انجام دهند که آقای کشانی مدیرعامل کارخانه فولاد نیز باید در این مهم به ما کمک کند و اجازه دهد که چند بازیکن بسیار خوب را با توجه به بودجه‌ای که به ما می‌دهد به این تیم اضافه کنیم.

قطبی خاطرنشان کرد: با توجه به استادیومی که فولاد آماده کرده است این مکان لیاقت آن را دارد که بهترین بازیکنان و همچنین مربیان در این تیم بازی کنند.

از خدا بابت آمدن به خوزستان تشکر کردم

وی خاطرنشان کرد: زمانی که به فرودگاه اهواز آمدم همان لحظه که صدای هوادار را شنیدم و احساساتشان را لمس کردم همان جا کمی شوکه شدم و به خدا نگاه کردم و از او برای این که من را در اینجا گذاشت تشکر کردم. همان موقع متوجه شدم که من باید اینجا باشم. در پرسپولیس نیز به همین صورت بود و ما واقعا کارمند خدا هستیم و احساس می‌کنم در فوتبال مربیگری می‌کنم ولی تلاش می‌کنم کارهای بزرگتری انجام دهیم زیرا می‌توانیم با فوتبال مردم را شاد کنیم. همچنین زندگی‌شان را پررنگ‌تر کنیم. به نظر من بازی پرسپولیس و فولاد در نیم فصل دوم کمی احساسی و خیلی مهمی برای من خواهد بود و این برای هر دو باشگاه است. زیرا پرسپولیس در کورس قهرمانی است و فولاد نیز در حال تلاش برای بالا آمدن در جدول هستیم. شک نکنید من خیلی حرفه‌ای هستم و سعی می‌کنیم بازی را ببریم. در حال حاضر پرسپولیس یکی از بهترین تیم‌های آسیا است و باید خیلی تلاش کنیم و کار کنیم تا بازی را ببریم.

احساسات مردم به من انرژی می‌دهد

سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان درباره احساس هواداران نیز گفت: هنوز یادم است در شهرهای مختلفی که بودم و وقتی هواداران من را می‌دیدند احساسات آنها را متوجه می‌شدم. یک روز در خیابان راه می‌رفتم که دیدم پیرمردی کیلومترها من را دنبال کرد. همسرم به من گفت "او را می‌شناسی؟" که گفتم نه. ولی ما هر جا می‌رفتیم او ما را همراهی می‌کرد که پس از دو، سه کیلومتر ایستادم و آن پیرمرد "جنتلمن" به چشمان من نگاه کرد و اشک ریخت که من هم با دیدن این صحنه اشک ریختم و به او گفتم که چرا گریه می‌کنی؟ او به من گفت خیلی شاد شدم زیرا هنوز همراهی شما با پرسپولیس و آن بازی در دقیقه ۹۶ را به خاطر دارم و من هنوز هم فوتبال را دنبال می‌کنم و عاشق آن شدم." این احساسات است که به من انرژی می‌دهد و ما برای این انرژی‌ها کار می‌کنیم و شک نمی‌کنم که هواداران فولاد هم این احساسات را دارند و دیروز در فرودگاه این احساسات را دیدم.

تا آخرین لحظه برای سهمیه آسیایی مبارزه خواهیم کرد

قطبی خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم لیگ ژاپن در حال حاضر بهترین لیگ آسیا است و آن هم به دلیل نظم و انضباط لیگ و سازماندهی که در تیم‌هایشان وجود دارد می‌باشد ولی امسال که لیگ ایران را از دور دیدم واقعا این لیگ به صورتی است که مربیان و بازیکنان بسیار خوبی در این تیم‌ها وجود دارد. ضمن این که کیفیت استادیوم و زمین چمن‌ها نیز بهتر شده و هواداران در شهرها و شهرستان‌ها بیشتر شده‌اند. وقتی این لیگ را دیدم افتخار کردم و زمانی که به کمک‌هایم گفتمکه ممکن است به ایران برویم و کار کنیم، آنها نیز من را تشویق کردند که ایران لیگ خوبی دارد. به هر حال لیگ سختی در ایران وجود دارد و باید علاوه بر تیم‌هایی چون پرسپولیس، سپاهان و پدیده باید تیم فولاد را هم اضافه کنیم زیرا این تیم نیز خیلی زود به جمع مدعیان اضافه خواهد شد و شک نمی‌کنم که تا آخرین لحظه برای سهمیه آسیایی مبارزه خواهیم کرد و این هدف ماست و برای آن تلاش می‌کنیم.

بازیکنان جنوب ایران، تکنیکی و سرعتی تر هستند

وی بیان کرد: تیم‌ها در مناطق مختلف با یکدیگر متفاوت هستند و هر چه به جنوب کشور می‌آییم، می‌بینیم که بازیکنان با تکنیک‌تر و سرعتی‌تر می‌شوند و مردم آن خونگرم‌تر و احساساتی‌تر هستند. آن چه آسان خواهد بود انگیزه دادن به بازیکنان است و می‌توان با یک لبخند این انگیزه را به بازیکن جوان داد و با ایمان داشتن به آنها اعتماد به نفس بازیکن نیز بالا خواهد رفت. به نظر من روحیه دادن به یک تیم کار ساده‌ای است و همیشه این موضوع برای من آسان بوده و شاید هم در ژنتیک من بوده است. من بیشتر درباره سازماندهی و ساخت یک فوتبال صحبت می‌کنم و وقتی چند بازی اخیر فولاد را دیدم بازیکنان خیلی تلاش می‌کنند ولی به نظر من برخی مواقع بازیکنان پست‌های خود را در بازی نگه نمی‌دارند و گاهی در پست‌هایشان نیستند و این به نحوه تمرین کردن ما برمی‌گردد. فوتبال بیشتر بازیکنان فولاد، خیابانی است که یاد گرفته‌اند با خلاقیت و حرکت‌های انفرادی بتوانند کارهای مثبتی انجام دهند. به هر حال وقتی با تاکتیک بازی نکنیم، هیچ وقت نمی‌توانیم نتیجه بگیریم. کاشیما یک تیم بسیار خوب آسیایی است در حالی که خیلی تیم‌های ژاپنی از این تیم بیشتر هزینه کردند ولی کاشیما نشان داد که بهترین تیم آسیاست چرا که یک، تیم بود.


هر جا رفته‌ام تلاش کرده‌ام که بمانم و چیزی را بسازم 

قطبی گفت: در حال حاضر تیم فولاد تقسیم شده است و هر چند نفری یک گروه هستند و احساس می‌کنم با آمدن من باید این تیم را یکی کنم و این هنر من است و شک نکنید این مهم خیلی زود انجام خواهد شد. من هیچ جایی نمی‌روم که تنها دو روز یا شش ماه کار کنم هر جا رفته‌ام تلاش کرده‌ام که بمانم و چیزی را بسازم و وقتی می‌روم چیزی را بهتر کنم. آمدنم به خوزستان برای این بود که کار بزرگی انجام دهم زیرا فولاد ساختار جوان و ابزار دارد و درست است که مشکلات دارد ولی کجا مشکل نیست و همه جا هست ولی وقتی مردم عشق فوتبال و خوزستان را دارند و هم‌دل هستند. من فکر می‌کنم می‌توان همه چیز را درست کرد. من قرارداد یک سال و نیم با فولاد دارم و اگر خوب کار کنیم شاید این قرارداد سه تا پنج سال شود. به هر حال ما اینجا نیامدیم که تنها یک مقطع زمانی کار کنیم و آمدیم کار بزرگ انجام دهیم ولی به هر حال همیشه هر آغازی، پایان هم خواهد داشت.

وی در پایان درمورد دستیارانش، عنوان کرد: تا بازی با تراکتورسای تمام کادرفنی خواهد ماند، ضمن این که دو نفر هم به ما اضافه می شود و در بازی با تراکتور ما را همراهی خواهند کرد. بعد از بازی با تراکتورسازی بررسی و با مدیریت درخصوص تغییرات صحبت می کنیم.

منبع:ایسنا
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 9678