شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۰
Share/Save/Bookmark
 
یاداشت؛ هادی شریفی

ما به شفافیت و جوانگرایی نیاز داریم

رئیس جمهور آینده باید مرد شفافیت باشد، با مبارزه با فساد را سرلوحه کار خود را قرار دهد. ایجاد دو قطبی مذاکر- مقاومت غلط است، باید شفافیت و مبارزه با فساد و تخلف خواسته عمومی جامعه باشد
 
از زمانی که رهبر انقلاب عنوان کرده اند علاج مشکلات کشور دولت جوان انقلابی و حزب الهی است بسیاری از کاندیداها خود را مصداق جوان انقلابی و حزب الهی قلمداد نمودند، کاندیداهایی که مشخص نیست با سن بالاتر از 50 سال، چگونه خود را حداقل جوان می دانند و با چه عیاری خود را سنجیده اند که فکر می کنند مصداق جوان انقلابی حزب الهی اند.

در این بین نیز برخی افراد و رسانه ها جوری القا نموده اند که منظور از حزب الهی و انقلابی، شخصی از یک جناح خاص است. اما سو استفاده گران از بیانات مقام معظم رهبری به ادامه سخنان ایشان اشاره ای نمی کنند که در 28 اردیبهشت 99 به صراحت اعلام نموده اند : " البتّه دولت جوان صرفاً به معنای این نیست که باید یک رئیس دولت جوان، آن هم مثلاً جوان به معنای ۳۲ ساله داشته باشد؛ نه، دولت جوان، [یعنی] یک دولت سرِ پا و بانشاط و آماده‌ای که در سنینی باشد که بتواند تلاش کند و کار بکند.
بعضی‌ها تا سنین بالا هم به یک معنا جوانند. یکی از معضلات کنونی کشور پیرمردهای هستنی که به صندلی های مدیریتی کشور چسبیده و این صندلی ها را اشغال کرده اند، پیرمردهایی که اگر ایده و دانش و توانایی داشته باشند که وضع کشور این نبود، امروزه کشور به جوانگرایی آن هم در عمل نیاز دارد و نه شعار، اگر نگاهی به منصوبین و اطرافیان همه آنهایی که شعار جوانگرایی می دهند بیاندازیم میزان اعتقاد و اعتمادشان به جوانان را می فهمیم.
نیازی نیست که رئیس دولت آینده جوان باشد، اتفاقاً رئیس دولت آینده باید باتجربه، با درایت و سرد و گرم چشیده روزگار باشد ولی در عوض اعتقاد به جوانان داشته باشد، کابینه اش را جوانان تشکیل دهند نه سهم خواهان این و آن حزب. حال سوال این است که آیا می توان با جوانان سی و اندی ساله کشور را اداره کرد؟
پاسخ بلی است.
مصداق این بلی هم وزارتخانه کار و جوانان تحت مدیریت محمد شریعتمداری است. وزیر کار با تکیه بر جوان ها و علیرغم حملات پیرمردهای زیاده خواه چسبیده به صندلی توانست سود شرکت های زیر مجموعه را چند برابر کند، با تکیه بر جوان ها صندوق ها را سامان بخشد و با تکیه بر جوانها همسان سازی حقوق بازنشستگان را آغاز نمود.
پس با جوان ها می توان مملکت را اداره کرد و اگر عملکرد وزارت کار را مصداق و مقیاس قرار دهیم و این وزارتخانه را با دوران های پیشین بسنجیم متوجه استفاده از ظرفیت جوان ها خواهیم بود.
رئیس جمهور آینده باید مرد شفافیت باشد، با مبارزه با فساد را سرلوحه کار خود را قرار دهد. ایجاد دو قطبی مذاکر- مقاومت غلط است، باید شفافیت و مبارزه با فساد و تخلف خواسته عمومی جامعه باشد، رابطه با دنیا بسیار مهم است و امروزه نمی توان کشور را با بستن مرزها اداره کرد ولی فرض کنید همین الان سیل دلار وارد کشور شود، با حجم شدیدی که از تخلفات و مفاسد وجود دارد نهایتاً شاهد تکرار بابک زنجانی ها و خاوری ها خواهیم بود که در دوران فوران دلارهای نفتی خوردند و بردند و رفتند.

رئیس جمهور آینده باید در راستای شفافیت اولین اقدامش تلاش برای تصویب قانون آنتی نپوتیسم (nepotism) باشد، قانونی که از قرن نوزدهم، در برخی کشور‌ها قاعده استخدام بستگان از سوی مدیر یک موسسه عمومی و رعایت حال آنان ممنوع است.
این قاعده شرکت‌های سهامی را نیز که دارای سهام عام هستند شامل می‌شود؛ و تاکنون بر اساس همین قانون، دادگاه افرادی را مجازات کرده است. براساس قانون موسوم به آنتی نپوتیسم، یک مقام رسمی دولتی اجازه ندارد برای یک سمت غیر رسمی منصوب، استخدام و یا به کار گرفته شود.

نویسنده: هادی شریفی
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 18168