چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۷
Share/Save/Bookmark
 

قرارداد با توتال؛نخستین قرارداد نفتی پسابرجامی ابزاری برای جذب سرمایه گذاری خارج

مقام های سیاسی کشور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند قرارداد ایران با شرکت توتال علاوه بر این که یک همکاری علمی، فناوری و مدیریتی است، ابزاری برای جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری های جدید و تحول در صنعت نفت ایران محسوب می شود.
 
 
به گزارش صدای فردا به نقل از ایرنا، پس از آنکه عصر روز دوشنبه خبر امضای نخستین قرارداد جدید نفتی بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه منتشر شد، محافل و رسانه های داخلی و خارجی، این رویداد اقتصادی را به عنوان یکی از ثمرات تعامل مثبت ایران با دنیا و از دستاوردهای برجام ارزیابی کردند.
این قرارداد نفتی پسابرجامی نخستین سرمایه گذاری بزرگ غربی ها در ایران پس از لغو تحریم ها است. ارزشاین قرارداد که در توسعه فاز 11 پارس جنوبی اجرا می شود چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه 56 میلیون مترمکعب (معادل 2 میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.
همچنین این قرارداد، نخستین قرارداد در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی است که پس از لغو تحریم ها به امضا می رسد و دارای اهمیت زیادی است.
مدیران ارشد و مقام های سیاسی کشور، نمایندگان مجلس شواری اسلامی و کارشناسان اقتصادی معتقدند که امضای قرارداد با شرکت توتال در دوران پساتحریم ابزاری برای جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری های جدید در صنعت نفت به شمار می رود.

**قرارداد توتال؛ قراردادی اقتصادی و همکاری علمی،فناوری و مدیریتی است
حسن روحانی رئیس جمهوری در دیدار «پاتریک پویانه» مدیرعامل شرکت توتال فرانسه تاکید کرد: قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی نه تنها یک قرارداد اقتصادی، بلکه یک همکاری علمی، فناوری و مدیریتی است.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه تلاش دولت یازدهم بر این بوده تا با به ثمر رسیدن توافق برجام راه برای توسعه همکاری‌های اقتصادی شرکت‌های بزرگ با ایران هموار شود، خاطر نشان کرد: خوشبختانه وجود این اراده سیاسی در طرف ایرانی و در میان کشورهای 1+5 باعث شد که توافق با توتال به نتیجه برسد.

**قرارداد با توتال؛ توسعه روابط ایران و فرانسه
«علی اکبر ولایتی» رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در دیدار دیدار «کریستن ماسه» دبیرکل وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه با بیان اینکه حجم مبادلات ایران و فرانسه 4 برابر شده است گفت: انعقاد قرارداد وزارت نفت و توتال نقش بسیار مهمی در توسعه روابط دو کشور ایفا می کند.

**قراردادبا توتال؛ حرکتی در مقابل سیاست های تحریمی آمریکا است
«حسین امیری خامکانی»عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز قرارداد بین شرکت ملی نفت ایران با شرکت توتال را حرکتی در مقابل سیاست های تحریمی آمریکا است.
این نماینده مجلس دهم با بیان این که قرارداد با توتال تحول در صنعت نفت را به دنبال دارد، بیان کرد: این قرارداد راه را برای سایر شرکت ها باز می کند و این تابوی آمریکا و تابوی تحریم های آمریکایی را می شکند.
خامکانی معتقد است که قرارداد با توتال با این حجم از سرمایه گذاری به اجبار روابط بانکی و روابط با سازمان های مالی را نیز باز خواهد کرد.

**قرارداد با توتال قراردادی قوی و مستحکم برای توسعه صنعت نفت ایران 
«علی بختیار» عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، قرارداد با توتال را قوی و مستحکم برای توسعه صنعت نفت ایران دانست و گفت: در پسابرجام شاهد اقدامات بسیار خوب در حوزه نفت هستیم و امیدواریم که در دیگر حوزه ها نیز شاهد این اقدامات باشیم.
این نماینده مجلس افزود: ما در زمان اجرای برنامه ششم توسعه به دلیل این که می خواهیم اشتغال حدود پنج میلیونی ایجاد کنیم، نیاز به 700 یا 800 میلیارد دلار منابع داریم که باید بخش بزرگی این منابع را از سرمایه گذاری خارجی تقبل کنیم.

**قرارداد با توتال؛ثمرات مثبت تعامل با دنیا و پیام مهم سیاسی برای آمریکا
«غلامرضا حیدری» نماینده مردم تهران در مجلس نیز قرارداد ایران با شرکت توتال را از ثمرات مثبت تعامل با دنیا دانست و گفت: این قرارداد و حضور توتال در ایران پیام مهم سیاسی برای اروپا و آمریکا دارد.
حیدری معتقد است که در جهان امروز ما نمی توانیم خود را تافته جدا بافته بدانیم و اگر توسعه ایران را می خواهیم باید تعامل مثبت با دنیا داشته باشیم.

**بازگشت توتال، پیروزی دیپلماسی ایران در برابر آمریکا 
«محمدزارع فومنی» دبیرکل حزب مردمی اصلاحات گفت: قراداد دولت با شرکت توتال نشان داد که تهدیدهای آمریکا، عربستان و برخی کشورهای عربی راه به جایی نبرده است. بازگشت توتال پیروزی دیپلماسی ایران بر آمریکا و متحدان منطقه ای اش بود.
وی معتقد است که این قرارداد حتما تنها قرارداد کلان اروپاییان با ما نخواهد بود و دیگر کشورهای اروپایی نیز به سمت عقد قراداد با ایران سوق داده خواهند شد؛ حتی آمریکا نیز چشم داشتی به رقبای اروپایی خود دارد. 

به گزارش ایرنا، با توجه به افت فشار میدان گازی پارس جنوبی و کاهش تولید، قرار است در توسعه فاز 11 از طریق همکاری با شرکت های بین المللی، برای نخستین بار از فناوری های جدید برای افزایش فشار و جلوگیری از افت تولید این میدان استفاده شود.
به گفته مدیران صنعت نفت، قرار است کارشناسان ایرانی پس از بومی شدن دانش ساخت سکوهای تقویت فشار، از این تجربه در سایر فازهای پارس جنوبی استفاده کنند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 3130